2015 yılı korsan ile mücadele yılı olacak

TOFED’in, Batum’da gerçekleştirdiği 10. yıl kutlaması çerçevesinde organize edilen il dernek başkanları toplantısında konuşan TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan; “Bir yolcu bir yolcudur felsefesiyle hareket ediyoruz. Bir yolcumuzu bile korsan taşımacıya kaptırmak istemiyoruz.2015 yılı, korsan ile daha etkin bir mücadele yılı olacak” dedi.

TOFED, 10. yıl kutlamasını, 6 Ocak Salı günü Batum’da gerçekleştirdi. Program çerçevesinde, aynı gün il dernek başkanlarıyla sektör sorunlarının değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, Genel Başkan Yardımcıları; Ali Çıkkan, Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, TOFED Yönetim Kurulu Üyeleri ve İl Dernek Başkanları katıldı. TOFED’in sektörün gelişiminde önemli bir misyon üstlendiğini belirten Genel Başkan Mehmet Erdoğan; “Karayolu yolcu taşımacılığı, hızlı trenin devreye girmesi, havayolu taşımacılığının umulandan da daha fazla gelişmesi ve özel araç sahipliğinin artmasıyla beraber zorlu bir dönemden geçiyor. Tabi ki bu sebeple bundan sonra daha dikkatli ve titiz hareket edilmesi gerekiyor. Her şehirde yeni otogarlar yapılıyor ve yeni sorunlar çıkıyor, her bölgenin sorunları var. TOFED 10. yılına girdi. Bu on yıllık sürecin yaklaşık dört yılı benim başkanlığım dönemimde geçti. Bugüne kadar her platformda sizleri temsil etmeye çalıştık, iyi de temsil ettiğimizi düşünüyorum. TOFED bu sektörün en önemli kurumu oldu” dedi.

HGS sorununun çözümü için yapılan çalışmalar

 

HGS konusunda yaşanılan problemin çözülmesi için Ulaştırma Bakanlığı nezdinde bir girişim başlattıklarını söyleyen TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan; “HGS’lerle ilgili olarak firmaların ciddi sıkıntıları var. Çözülmesi için TOFED olarak biz de çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın, bu konuyla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü’nde toplantı yapacağını ve sorunu çözeceğini söyledi. Biz de TOFED’in  çözüm önerisini kendilerine sunmuştuk. En azından bir defaya mahsus olmak üzere geriye doğru HGS cezalarının affedilmesini talep ettik.  UND Başkanı Sayın Çetin Nuhoğlu ile de görüştük.  HGS konusunda onlar da aynı dertten muzdarip. Birlikte hareket edebileceğimizi söyledi. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı ile de görüştük. Onlarla da bu konuda beraber hareket edeceğiz” bilgisini verdi.

Korsan ile mücadele ve F 1’lerin sorunları

 

2015 yılında korsan taşımacılara karşı verdikleri mücadeleyi daha da artıracaklarının altını çizen TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan; “2015 yılını korsan taşımacılarla mücadele yılı ilan ediyoruz, bir yolcu bir yolcudur. Bir yolcumuza dahi sahip çıkacağız, korsana kaptırmamanın mücadelesini vereceğiz. Kamyoncuysa yan tarafında bizim yolcumuzu taşıyamaz, B 2 belgesiyle, D 1’in yolcusunu taşıyamaz. D 3 belgesiyle, D 1 yolcusunu taşıyamaz. Herkes kendi işini yapacak! Mademki bu işin kuralları konulmuş biz de bütün yolcumuza sahip çıkmak zorundayız. 2015 yılında bu konuda, bakanlık nezdindeki girişimlerimizi daha da artıracağız.”  diyerek mesaj verdi. F 1 acentelerinin uçak ve tren bileti satabilmeleri için de girişimde bulunduklarını açıklayan Genel Başkan Mehmet Erdoğan; “Uçak bileti ve tren bileti sattıkları için F 1 acentelerine ceza yazıyorlardı. Bizde Ulaştırma Bakanlığı’na dedik ki; ‘Gerekirse bin lira fark versinler F 3 diye bir belge çıkartın, izni verin’ Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın Bey, ‘F 3’e lüzum yok, F 1’in içine bunu katacağız’ dedi, Bunun da sözünü verdi. F 1 belgeliler uçak ve tren bileti de sorunsuz olarak satabilecekler, Ulaştırma Bakanlığı bu sorunu çözecek” ifadelerini kullandı.

“Taşıt kartları üç yıl süreyle dondurulacak”

Sektörün desteklenmesi için plaka tahdidine ihtiyaç duyulduğunu, taşıt kartlarının beş yıl süreyle dondurulmasını talep ettiklerini söyleyen Genel Başkan Mehmet Erdoğan bu konuyla ilgili olarak Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın ile görüşmelerini şöyle aktardı; “D 1 de 340 şirket 8 bin otobüs var, D 2’de 1650 şirket, 37 bin otobüs var. Beş yıl süreyle taşıt kartlarının dondurulmasını talep ediyoruz. Bu ne demektir? Bu örtülü bir plaka tahdidi demektir. Bir kısım insanlar itiraz edebilirler ama biz herkesin federasyonuyuz. Türkiye’de otobüsçülük de beşten büyüktür, sadece beş büyük firma yok. Üç otobüsü olanı da korumak istiyoruz, bunların araçlarının kıymetlenmesini istiyoruz, plakalarının ve ikinci el otobüslerinin değerlenmesini istiyoruz. Bu konuyu da Talat Aydın Bey ile görüştük. Talat Bey, bize beş yılın çok olacağını, üç yıl olabileceğini söyledi. Biz de, üç yıl olsun bir başlangıç olsun dedik. Bu sektör için çok önemli bir konu. Bizim dışımızda bütün grupların plaka tahdidi var. Biz boş veya dolu tarifeli seferimizi gerçekleştirmek zorundayız. Sektörümüzün desteklenmesi gerekir. Bu ya plaka tahdidi ile ya da ÖTV indirimi ile olmalıdır”

İl dernek başkanları sorunları aktardı

Toplantıda söz alan il dernek başkanları da sektörün çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çektiler. Kars Otobüsçüler Derneği Başkanı Mustafa Kıranşal manevi tazminat sorununun sektörü mağdur etmeye devam ettiğini çözüm beklediklerini söyledi. Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, Gürcistan’ın Türk şoförlerine getirdiği 90 gün limitinin firmalara sıkıntı oluşturduğunu ifade etti. Van Uluslararası ve Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Bayram, yurt dışı taşımalarda yüzde 25 doluluk şartının, tarifeli taşımacılığa engel oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti. Gaziantep Şehirlerarası Otogar Otobüs İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Özkeleş haksız rekabetin sektörün varlığını tehdit ettiğini belirterek sorunlarla ilgili çalıştay düzenlenmesi tavsiyesinde bulundu. Sigorta konusunda TOFED’in çözüm projeleri ürettiğini vurgulayan TOFED Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Değirmenci; SB Sigorta ile işbirliği yaparak en uygun koşulları sağladıklarını ve poliçe fiyatlarını önemli oranda düşürdüklerini açıkladı. TOFED Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Değirmenci, manevi tazminat konusunda ise, mağdur olmamak için İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortasının mutlaka yaptırılması gerekliliğine işaret ederek bunun bir koruma şemsiyesi olacağını söyledi.

http://www.tofed.org.tr/2015/01/19/2015-yili-korsan-ile-mucadele-yili-olacak/

Copy link
Powered by Social Snap