3 kente servis yasağı

Yeni Asır – 20 Haziran 2014

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Bostancı, “Manisa, Aydın ve Balıkesir’den İzmir kent merkezine ‘S’ plakası olmayan araçlarla taşımacılık uygulaması sona erecek” diye konuştu.

 

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Manisa, Aydın ve Balıkesir’den kent merkezine taşımacılık yapan personel ve okul servisleriyle ilgili yaptığı açıklamada, yönetmeliklere uymayan araçlarla ilgili önlem alacaklarını söyledi. Bostancı, “‘S’ plakası olmayan araçlarla bu illerden kentimize taşımacılık yapılıyor. Bu sorunlarımızın en büyüğü. Valilik, belediye ve emniyetle yaptığımız görüşmelerin ardından il dışından kentimize servis taşımacılığının yapılamayacağı yönünde karar çıkardık. Komşu illerden yapılan servis taşımacılığı engellenecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, il girişlerinde aktarma istasyonları kurarak bu sorunun ortadan kaldırılacağı sözünü verdi” dedi.

Kaçak plakalı araçlar

Oda Başkanı Bostancı, İzmir sokaklarında yüzlerce kaçak plakayla taşımacılık yapan aracın olduğunu belirterek, denetimlerin sıklaştırılmasını istedi. Bostancı ayrıca, etüd merkezi ve özel okulların bünyesindeki servislerin yasaya aykırı şekilde taşımacılık yaptığının belirlendiğini ve bu yönde çalışma başlatıldığını kaydetti. Kaçak taşımacılığın önlenmesi amacıyla Emniyet, Milli Eğitim, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve oda tarafından popüler mesajlaşma programı Whatsapp üzerinden bilgi alışverişi yapıldığı açıklandı.
Üçkuyular, Balçova veya Mavişehir’de öğrencileri veya bu kentlerde çalışan personeli toplayıp gitme döneminin sona erdiğini vurgulayan Bostancı şunları söyledi: “Örneğin Manisa ile İzmir, ekonomi açısından iç içe girmiş iki şehir. Eğitim ve personel taşıyan araçlar iller arası taşımacılık yaparak şehrin her noktasından yolcu alıyorlar. Bu araçlar Manisa’ya ait, İzmir’in değil. Yasada iller arası servis taşımacılığı yapılması diye bir madde yok. Tamamen yasadışı. Yeni eğitim döneminden itibaren taşımacılık kent çıkışlarına kadar İzmir’e ait ‘S’ plakalı araçlar ile yapılacak.”

Tek tek belirleniyor
Şehir girişlerine elektronik izleme sistemi kurulduğunu ifade eden Bostancı, “Komşu illerden servis taşımacılığı adı altında giriş yapan servis araçları bu şekilde tespit edilecek. Ayrıca, korsan taşımacılığın anında emniyet birimlerine iletilmesi amacıyla trafik şube müdürleri, odamız ve üyelerimiz arasında whatsapp üzerinden haberleşiyoruz. Kaçak araç anında fotoğraflanıyor, bize ve emniyet birimlerine ulaştırılıyor. BÖylelikle gereken müdahale hızlı bir şekilde yapılıyor” dedi.

Etüd merkezlerine yakın takip başlıyor
Oda Başkanı Hasan Basri Bostancı, İzmir’deki bazı etüd merkezleri ile okulların kendi bünyelerinde öğrenci taşımacılığı yaptığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ticari faaliyet göstererek para kazanıyorlar. Odamızla bağları olmadığı için gereken yükümlülükleri yerine getirmiyor, standartların altında kalarak öğrencilerimizin can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyorlar. Yasaya aykırı bu yöntemi takip altına aldık. Çocuklarımızın güvenliği için yetkili kurumlarla gerekeni yapacağız.”

 

http://www.yeniasir.com.tr/kenthaberleri/2014/06/21/3-kente-servis-yasagi

Copy link
Powered by Social Snap