31. Ahilik Haftası

17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanacak olan 31. AHİLİK HAFTASI sebebiyle İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sn. Zekeriya MUTLU Yeni Asır Gazetesinde bir yazı yayınladı :

İzmir Esnafı Ahilik Haftası’na hazır

Her yıl coşkuyla kutlanan Ahilik Haftası, bu sene de 17-23 Eylül tarihleri arasında, Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi tarafından belirlenen program çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle gerçekleştirilecektir. 3.08.2008 tarih, 26966 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği’ doğrultusunda, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği, İzmir Kalkınma Ajansı ve üniversite temsilcilerinden oluşan komite tarafından yapılan çalışmalarla hafta etkinlikleri belirlenmiştir.

AHİLİK NEDİR?

Sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngören, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimizdir. Yalın anlamıyla Ahi ‘Kardeşim’ demektir.
Ahilik felsefesi, çalışma hayatında ve sosyal yaşamda dürüstlüğü, iyi ahlakı, bilimi ve eğitimi esas alır. Ahilik kaliteli üretmek, doğru tartmak, tüketiciye saygı göstermek demektir. Ahilik, dayanışma, siftah yapınca, müşterisini komşusuna yönlendirmek demektir.
Ahilik, yardımlaşma, orta sandıkları marifetiyle ihtiyaç sahiplerine destek olmak demektir.
Özetle Ahilik, içinde bulunduğumuz çağın şartlarında unuttuğumuz, ama sıkı sıkıya sarılmamız gereken değerleri bize hatırlatan bir esnaf geleneğimizdir.
Bir deri ustası olan pirimiz Ahi Evran’ın kurduğu Ahi Teşkilatı, Selçuklulardan Osmanlı İmparatorluğu’na değin ahlaki ve mesleki yönleriyle devlet ve toplum yaşamına yön vermiştir.
Bugünkü sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının da temelini oluşturan Ahi Örgütleri, devlet teşkilatlanmalarına da örnek oluşturmuş, içinden pek çok ülke yöneticisi çıkarmıştır.
Örneğin, Orhan Bey ve oğlu 1. Murat da Ahi Ocağı’ndan yetişmişlerdir.

ÖĞRETİLERİ NELERDİR?

Düzenlenecek etkinliklerle zengin bir kültür değerimiz olan Ahilik kurallarını, öğretilerini kamuoyuna tanıtmak, özellikle yeni nesile Ahi Evran ilkelerini benimsetmek hedefi güdülmektedir. Etkinliklerimize tüm İzmirliler davetlidir.
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, geçmişten beri süregelen bu kültürü topluma anlatmayı, hatırlatmayı bir görev olarak kabul etmektedir.

31. AHİLİK HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI

1. GÜN (18 EYLÜL 2018 SALI)

– 09.00- Çelenk koyma-Saygı duruşuİstiklal Marşı Yer: Cumhuriyet Meydanı
– İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ziyareti
– 11:45- Açılış töreni (Şed Kuşatma tiyatro gösterisi, protokol konuşmaları, İlin Ahisi’ne, Kalfasına ve Çırağına özel kıyafetlerin giydirilmesi) Yer : İESOB Konferans Salonu (Birlik Plaza, 4. Kat

2. GÜN (19 EYLÜL 2018 ÇARŞAMBA)

-08.30- Karabağlar Belediye Başkanı ziyareti
– 09.00- Karabağlar Kaymakamı ziyareti
– 09.30- İlçe Esnaf Sanatkarlarıyla kahvaltı Yer: Karabağlar Sanayi Sitesi (Mobilyacılar Odası sokağı)
– 11.00- Şed Kuşatma tiyatro gösterisi ve protokol konuşmaları Kaybolmaya yüz tutmuş meslek standlarının ziyareti Ahi Pilavı ve Ahi Lokması ikramı Yer: Bozyaka Şehit Fethi Bey Çok Programlı Anadolu Lisesi

3. GÜN (21 EYLÜL 2018 CUMA)

-09.30- Beydağ Belediye Başkanı ziyareti
– 09.45- Beydağ Kaymakamı ziyareti
– 10.15- Esnaf Sanatkarlarla kahvaltı Yer: Beydağ Sanayi Sitesi
– 11.30- Şed Kuşatma tiyatro gösterisi ve protokol konuşmaları Yer: Beydağ Belediye Şehir Salonu 12:30- Çarşı Esnafı ziyareti Ahi Pilavı ve Ahi Lokması ikramı Yer: Ulus Meydanı

ahilik_brosur

Copy link
Powered by Social Snap