“Pandemi döneminde 400 S Plaka ihalesi ertelenmeli”

EGE TELGRAF – Haber

400 adet S plaka ihalesini tekrardan açma kararı kentteki servisçi esnafını tedirgin etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl iptal edilen 400 adet S plaka ihalesini tekrardan açma kararı kentteki servisçi esnafını tedirgin etti. Pandemi nedeniyle zor günler geçirdiklerini vurgulayan Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Büyükşehir Belediyesi ve oda olarak sorunu ortak akılla çözebileceklerine inandıklarını belirtti ve ihale kararından vazgeçileceğine inandıklarını söyledi.
Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı ihale kararının ardından patlak veren “S plaka” krizi bir kez daha gündeme taşındı. Kentin 2030 yılındaki ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir ulaşım stratejisi hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki “S” plakalı servis araçlarının arttırılması için 400 ilave S plaka verilmesi için bir kez daha ihale yapacak. Gelişmelerin ardından gözler 28 Nisan tarihinde yapılacak ticari plaka ihalesine çevrilirken, UKOME’nin (Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi) söz konusu kararına geçmişte ret oyu kullanan esnaf odasından itirazlar da beraberinde geldi. İzmir Servisçiler Odası konuya dair belediyeye sağduyu çağrısında bulundu ve geçmişte esnafın yaptığı eylemlere konu olan ardından da başkent Ankara’ya taşınan krizin bir benzerinin yaşanmaması için ortak akıl çağrısında bulundu.


İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bostancı, Ege Telgraf’a yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Geçen yıl açılan ihale yayınlanan ilanın ardından iptal edilmişti. Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi bir kez daha ihaleye çıkma kararı almış. Yani bizim itirazlarımız sonrasında vazgeçilen bu ihalenin yenilenmesine dair süreç resmen başlatıldı. Süreci yakından takip ediyoruz, gelişmelerden bilgimiz var. Ancak biz bu hafta sonuna kadar bekleme kararı aldık. Bu hafta sonuna kadar bu konuya ilişkin bir karar daha çıkmasını bekliyoruz. Bu yönde girişimlerimiz oldu. Sonuçta ne çıkacağını bilmiyoruz. Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bu taleplerimizi ilettik ve görüşmelerimiz sürüyor. Geçen yıl da bu konuda birçok açıklama yapmıştık. Aslında değişen hiçbir şey yok. Ne söylediysek aynı şeyler geçerli. Biz bu karardan vazgeçilmesini ve zor bir dönemden geçen esnafın çıkarları gözetilerek ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.”


Esnaf Odası Başkanı Bostancı, ilave plaka krizine dair çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı: “Geçen yılki hususlar şu anda da aynen geçerli. Biz inanıyoruz ki, belediye encümeninde bu konu yeniden görüşülecektir. Kararın tekrardan gözden geçirilmesini temenni ediyoruz. Neticede yalnızca İzmir’i ve Türkiye’yi değil, tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi, ekonomik kriz ve beraberinde işsizlik yaşanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ve encümen üyeleri hak, hukuk ve adaleti gözeterek inanıyoruz ki doğru olanı yapacaktır. Biz esnaf olarak belediyeyle bu konuda karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Bize iletilen bilgiler de kararın iptal edilebileceği yönünde. Sonuçta bu dönemde böyle bir ihaleye ve ilave plakaya gerek yok. Kademeli saat uygulaması yönünde bir çözüm önerisi sunuyoruz. Belediye bunu uyguladığı takdirde zaten sorun ortadan kalkacaktır. Şu anda İzmir’de 2500 kadar araç boşta yatıyor. Bu servis taşıtlarının altında ot bitiyor. O yüzden 400 plakaya şu anda böyle bir ihtiyaç yok. Eğer böyle bir ihtiyaç varsa bu konuda yardımcı olmaya zaten hazırız. Kent genelindeki kayıtlı 6500 aracın 2500 tanesi hiç çalışmıyor. Dolayısı geçimini servislerle sağlayan esnaf arkadaşlarımız evlerine ekmek götüremiyor. Saatler konusunda bir düzenleme getirildiği takdirde şoför arkadaşlarımız da dönüşümlü çalışabilir.”

Erman Şentürk / Özel Haber

Copy link
Powered by Social Snap