İzmir’de ‘S’ kavgası: Plakalar karaborsa!

Okulların açılmasıyla beraber İzmir’de S Plaka kavgası patladı. S Plaka’nın değeri bir ayda 100 bin liradan 230 bin liraya çıkarak karaborsaya düştü. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı S Plaka’nın rant aracı haline geldiğini belirterek, kaldırılmasını istedi. Eleştirilere yanıt veren İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Türkiye genelinde servis plakalarının, İzmir’de taksi plakalarının değerinden haberleri var mı?” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi izniyle İzmir’de servis işletmeciliği yapmak isteyen araçlara uygulanan S Plaka, karaborsaya düştü. Geçen ay 100 bin lira olan S Plaka, okulların açılmasıyla beraber 230 bin liraya kadar yükseldi. S Plaka’nın karaborsaya düşmesi nedeniyle bazı servisçiler kontak kapatma noktasına gelirken, eleştiri okları İzmir Servisçiler Odası’na yöneltildi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, S Plaka’nın karaborsaya düşmesinin bedelini İzmir halkının ödediğini belirterek, uygulamanın kaldırılmasını istedi. Mimtur Yönetim Kurulu Başkanı Musa Turan ise galericisinden tefecisine, eczasından kuyumcusuna kadar parayı basan herkesin S plaka aldığını iddia etti. Eleştirilere tepki gösteren İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Bu açıklamayı yapanların taksi plakalarının bedellerinden haberi yok” diye konuştu.

‘S PLAKA KALDIRILSIN
İTO Başkanı Demirtaş, servisçiler ile S Plaka’yı tartıştıklarını belirterek, “Plakalar 200 bin lira ile 235 bin lira arasında alınıp satılıyormuş. Bu bir ticaret haline gelmiş. Peki ona alan taşıyıcılar bu parayı nereden veriyor. Bizim çocuklarımızdan alıyor. O parayı biz ödüyoruz. Bütün fabrikalar ve okula giden çocuklar ödüyor bu haksız kazancı. Geçmişte 750 yeni S plaka için ihale açtırdık. İhaleyi alanlar belli. S Plaka diye bir plaka olmaması gerekiyor” dedi.

‘TEFECİLERİN ELİNE GEÇTİ’
Mimtur Yönetim Kurulu Başkanı Musa Turan ise İzmir’de S plaka, Manisa’da J plaka’nın bu iki şehrin ekonomisine zarar verdiğini söyledi. Turan, “İzmir’de bazı kesimlerin S plakayı rant haline getirdi. İzmir Servisçiler Odası Başkanı ve Perpa diye bir firma işi ranta döktü. Bir ayda S plaka 100 bin liradan 230 bin liraya çıktı. Çıksınlar bugün İzmir’deki S plakalı araçların kimin elinde olduğunu ortaya koysunlar. Galericisinden tefecisine, eczasından kuyumcusuna kadar parayı basan herkes plaka alıyor. Bu arabaları satın alıp plakaları kiraya veriyor. Plakaların sahibi gerçek esnaf değil” diye konuştu.

Kendilerinin ellerindeki S Plakaları feda etmeye hazır olduğunu dile getiren Turan, bu uygulamanın kaldırılmasını istedi. Turan, şöyle konuştu: “Bu sıkıntıdan İzmir ekonomi kurtulsun. Özellikle Ekonomi Bakanlığı bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’nı sıkıştırmalı. Servisçi yarın bir gün kontak kapatırsa, bundan ekonomi zarar görecek. 3-5 vatandaş rant elde edecek diye piyasa birbirine girdi.”

HODRİ MEYDAN
İzmir Servisçiler Odası’nı korsan araba diye Ulaştırma Bakanlığı’ndan bazı belgeleri alamayan arabaları şikayet etmekle eleştiren Turan, “Biz bunu defalarca İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na, İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne, Valimize bizzat ilettik. Şu an Ulaştırma Bakanlığı’nın bir türlü çıkarıp vermediği belgeden dolayı İzmir-Manisa hattında çalışan arabalar haksız yere kapatılıyor. Ekonomi, esnaf zarar görüyor. Bostancı’ya hodri meydan diyorum. Cumhuriyet başsavcılığını göreve davet ediyorum” şeklinde konuştu.

‘BUNLAR NE İŞ YAPIYOR?’
İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, iddiaların doğru olmadığını belirterek, “Bu iddialar mesnetsiz. Hiçbir doğruluğu yok. Bu arkadaşlar ne iş yapıyor? Musa Bey komisyonculuk yapıyor. Esnafın sırtından emek sarfetmeden komisyonculuk yapıyor. Biz esnafın hak ve menfaatlerinin savunucusuyuz. Ekrem Demirtaş’a yanlış bilgi veriyorlar. Türkiye genelinde servis plakalarının, İzmir’de taksi plakalarının değerinden haberleri var mı? Ne olduğunu önce bir araştırsınlar. Sonra bu yersiz ve mesnetsiz iddiaların doğruluğuna kendileri karar versinler” dedi.

Okulların açıldığı günden bu yana 3 hafta geçtiğini dile getiren Bostancı, araç sıkıntısı yaşanmadığını savundu. Bostancı, “Bize hiçbir noktadan araç ihtiyacı var diye bir talep gelmedi. Açık ve net şunu söylüyorum. Hangi okuldan araç ihtiyacı varsa karşılamaya hazırız. İzmir’de boşta, iş bekleyen esnafımız var. Fabrika ve okul saatleri çakışıyor. Bir şey yapılacaksa okul saatleri yarım saat kaydırılmalı. Valilik böyle bir düzenleme yaparsa 4 bin araç daha boşa çıkacak” diye konuştu. Bostancı, korsan servisler konusunda yasal uygulamanın yapıldığını dile getirerek, “Yasal yükümlülükleri yerine getirmiyorsa yapacak bir şey yok” şeklinde konuştu.

http://mobil.egedesonsoz.com/default.asp?page=haber&haberid=879180

Copy link
Powered by Social Snap