Muafiyet Belgesi – GÜNCELLEME

Esnafımızın dikkatine;

Servis işletmeciliği yapan esnafımız ve servis aracı şoförleri İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF YERLER VE KİŞİLER” listesinin 24. MADDESİ kapsamında tam kapanma döneminde SERVİS TAŞIMACILIĞI yapmak şartıyla YASAKLARDAN MUAFTIR.

Yine İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Genelge doğrultusunda E-devlet sistemi üzerinden muafiyet belgesi alınması gerektiği bildirilmiştir. Sistemin sürekli hata vermesi ve stabil çalışmaması sebebiyle Türkiye genelinde pek çok esnafın olduğu gibi İzmir’deki esnafımız da belge alamamaktadır.

Bu durumda olan esnafımızın servis taşımacılığı yaptığı süre boyunca yanlarında; E-devlet üzerinden alınan “Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi”, “Vergi Levhası”, “Şoför Tanıtım Kartı”, “İBŞB Çalışma İzin Belgesi (Ruhsat)” ni bulundurmaları gerekmektedir. Yapılan görüşmelerde muafiyet izin belgesi sisteminin sorunsuz çalışması için güncellemelerin devam ettiği ve en kısa sürede sonuçlanacağı bilgisi verilmiştir.

Kazasız belasız, sağlıklı günler dileriz.

02.05.2021 Pazar / İÇİŞLERİ BAKALIĞI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA İLE :

Görev Belgesi ve Sistemden Alımı Esnasında karşılaşabilecek Sorunlar Hakkında Bilgilendirme;

Bilindiği gibi İçişleri Bakanlığımız tarafından yayınlanan genelge ile Kısıtlama kapsamında muaf tutulan işyerlerinde çalışan personel için e devlet platformunda yer alan İçişleri bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden görevlendirme belgesi düzenlenmesi istenmiştir.

Sistem yoğunluğundan dolayı düzenlenecek Geçici görev belgesinin süresi yine genelgede 3 gün olarak belirlenmistir (Bugun son).

Bu durumda Personel ve İşveren;

Personel İçin;
İşyerinizde çalışan personeliniz kendi e-devletinden giriş yaparak görev belgesi başvurusu yapmalıdır. (İçişleri Bakanlığı E-Başvuru) Alınan belge işyeri yetkilisi tarafından kaşe, imza yapılacaktır. Vergi levhası da yanında bulundurmalıdır.

Başvuru için 👉🏼 Görev belgesi için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru adresinden başvuru yapabilirsiniz.

İşveren İçin:
E-devletten alınan Görev belgesi için SGK’nın 4A veritabanından yararlandıkları için İŞVEREN e-devletten belge talebi bulunduğunda “çalıştığınız şirket adres bilgisine ulaşamadı veya çalıştığınız şirket muafiyet kapsamında değil” hatası ile karşılaşıyor. Bu genel bir sorun olduğundan dolayı işveren belge alamamaktadır.
İşveren Kolluk kuvvetlerine ibraz etmek üzere yine e-devlet üzerinden SGK kayıt belgesi çıkartmalıdır. Yanında vergi levhasını da eklemelidir.
https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kayit-belgesi-sorgulama

Ayrıca çalışan personelinizin e-devlet üzerinden alacağı görev belgesinde de aynı hata ile karşılaşmasının sebebi; Maliye Bakanlığı’ndan yasaklardan muaf olan esnafların nace kodlarının eksik alınmasıdır. Bu gibi durumda onlar da e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi alarak kolluk kuvvetlerine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Not: Görev belgesi aktif çalışan sigortalılar için düzenlendiğinden dolayı, Nisan ayında işe girenler için görev belgesi sistemden alınamıyor, bunun İçin Nisan ayı bildirgesi verilmelidir.

Bilgilerinize sunarız.

(Odamız, Birlik ve Federasyonumuz nezdinde görüşmelerimiz devam etmekte olup gelişmelerden tam zamanlı olarak bilgilendirme yapılacaktır. Muafiyet belgeleri ile ilgili sorunun en kısa sürede çözümü için çalışmalar devam etmektedir.)

Copy link
Powered by Social Snap