Şoför esnafının yüzü güldü

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, korsan yolcu taşımacılığının önüne geçecek olan tasarının kabul edilmesinin tüm şoför esnafını sevindirdiğini söyledi

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, korsan yolcu taşımacılığının önüne geçecek olan tasarının kabul edilmesinin tüm şoför esnafını sevindirdiğini söyledi

Havacılık sektöründe grev yasağı getiren torba yasada, otopark ve korsan taksiyle ilgili önemli değişiklikler de yapıldı. Belediyeden izin veya ruhsat almadan, belediye sınırları içinde ticari amaçla yolcu taşıyan kişiye ve araç sahibine, yasadaki idari para cezasının 3 katı, 1 yıl içinde tekrarlanması halinde ise 5 katı ceza uygulanacak. Daha önce 15 gün trafikten men edilen bu araçlar, artık 60 gün süreyle trafiğe çıkamayacak. Korsan taksilerden yararlananlara da 216 lira para cezası kesilecek.

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı bu kararla şoför esnafının rahatladığını belirterek, “Şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan taksi ve dolmuş esnafının en büyük sıkıntısı korsan taşımacılıkla yıllardır mücadele edildi. Bu konuda nihayet sona ulaştık” dedi.

Yolcuya 216 lira ceza

Sadece taksiye değil, korsan dolmuşa, bağlı olduğu kuruma ve yolcuya da ceza kesileceğini belirten Bostancı, “Korsan taksi kanun tasarısında tüm ticari araçların tamamını kapsayacak şekilde bir düzenlemeye gidildi. Böylelikle korsan taşımacılıkla mücadele eden esnafın tüm sıkıntısı giderilmiş oldu. Bu kanun tasarısı ile şehir içinde ticari amaçla korsan taşımacılık yapılmasının önüne geçilecek. Malı, canı, kazası belası ve alınteri ile yasalara ve mevduata tamamen uyan, yasal yükümlülüklerini yerine getiren taksi ve minibüs esnafının hakkı korunmuş olacak. Yıllardır en büyük sıkıntıkımız olan emek hırsızları ve yasa tanımayan esnafımızın haksız yere ekmeğine ortak olan kayıtdışı çalışan korsan taşımacılığa büyük bir darbe vurulmuştur. Çünkü yeni yasadan da anlaşılacağı üzere korsan aracı kullanan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durağa ve işletmeye ilk tespitte bin 950 lira para cezası, tespitten sonra bir yıl içinde tekrür halinde ise 2 bin 500 TL para cezası ile birlikte her tespitte araca 60 gün trafikten men cezası getirildi” diye konuştu.

Teşekkür etti

Tasarının ilk etapta sadece korsan taksileri kapsadığını ifade eden Bostancı, “Bu kanun tasarısı sadece korsan taksiler için yapılmıştı. Türkiye Şoförler Federasyonu Başkanı Sayın Fevzi Epaydın ile Ankara’ya giderek İçişleri Bakanlığı’nı ziyaret ettik. İzmir’deki iki değerli Bakanımız; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a da konuyu ilettik. Kanun tasarısı dolmuş ve minibüs korsancılığını da kapsadı. Değerli katkıları ile komisyonda gerekli düzenlemeler yapıldı” dedi.

Yolculara uyarı

Yolculara uyarıda bulunan Bostancı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sadece araç sahibine değil, bu uygulama ile yolcuya da 216 lira para cezası getirildi. Bu sebepten dolayı herkesi uyarıyoruz. Tüm şoför esnafımıza yeni yaşanın hayırlı olmasını diliyoruz. Bizler şoför esnafı olarak başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu tasarıyı Meclis’e sunan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Ülünk’e çok teşekkür ederiz.”

http://www.gazeteyenigun.com.tr/ekonomi/106107/moda

Copy link
Powered by Social Snap