3 bin öğrenci servisi polise zimmetlendi

TIMETURK – 06 Ekim 2013

Muğla’nın Dalaman ilçesinde anasınıfı öğrencisi 5 yaşındaki Dağlar Dağlaroğlu’nun kendisini eve getiren servis minibüsünün altında kalıp yaşamını yitirmesi, gözleri yeniden okul servis araçlarına çevirdi. İzmir’de bu kapsamda örnek bir proje geliştirildi.

Şehirdeki 703 okula hizmet veren 3 bin öğrenci servisi, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görevli 300 polise zimmetlendi.

Hasan Çilingir’in Zaman gazetesindeki haberine göre, Trafik polisleri, kendi sorumluluklarında kalan okul servislerini 2013-2014 eğitim-öğretim dönemi boyunca sürekli olarak denetleyecek. Bunların yanı sıra sahada görev yapan trafik ekipleri de servis araçlarını kontrol etmeye devam edecek.

Projeyle ilgili bilgi veren Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, her ekibin sorumlu olduğu okul servislerini eğitim-öğretim dönemi boyunca denetleyeceğini, mevzuata uygun bulunmayan araçların trafikten men edileceğini belirtti. Yetkililer, “Denetimler her okulun yönetimiyle koordineli şekilde yapılıyor. Okullar, kendilerine hizmet veren servisleri ve tespit ettikleri eksiklikleri bize bildiriyor.” dedi. Okul servislerinin polise zimmetlenmesinden sonra servislerde görülen uygunsuzlukların da azaldığına dikkat çekiliyor.

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, uygulamanın Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini ve son derece başarılı olduğunu söyledi. İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde okul yetkililerinin, okullarında çalışan servis araçlarının plakalarını, şoförlerin ve rehber personelin kimlik bilgilerini Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bildirmelerini istemişti. Bu şekilde 2013-2014 eğitim-öğretim dönemi boyunca Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şoförler ve rehber personeli 7 gün 24 saat boyunca inceleyebilecek. Yüz kızartıcı suça karışmış, son 5 yıl içinde ölümlü trafik kazası yapmış personel ile servis aracında bir eksiklik bulunursa çalışmalarına izin verilmeyecek.

http://www.timeturk.com/tr/2013/10/06/3-bin-ogrenci-servisi-polise-zimmetlendi.html#.VMDsICyvSs8

Copy link
Powered by Social Snap