Basında Odamız

CAN HABER (14 Ağustos 2021)

Servis esnafına Hasan Basri Bostancı’dan müjde

Can Radyo’da Nejdet Kubilay ile Doğru Sinyal Programının Konuğu İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı oldu.

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı’nın konuk olduğu programın gündeminde servis araçları  yaşı alt sınırının 12’den 15’e çekilmesi vardı.

Konuyla ilgili ilk kez Can Radyoda konuşan Bostancı şu açıklamayı yaptı:
“18 aydır esnafımız 6 Eylül’ü bekliyor. Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Araçlarımızın bakımlarını yaptık. Bu süreçte çok sabrettik. Pandemi sürecinde en çok yara alan sektörlerin başında biz vardık. Bu sürecin sonunda artan maliyetlerimizi ve sıkıntılarımızı ilgili makamlara, bakanlıklara ilettik. Bunun başında, araç yaşı alt sınırının 12’den 15’e çekilmesi vardı.

Bilindiği gibi Yönetmelikte müştereken dört bakanlık yetkili olduğundan şu an itibariyle Ulaştırma Bakanlığı haricindeki üç bakanlık tarafından imzalanmış, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil KARAİSMAİLOĞLU sel bölgesinde olduğundan dolayı imzası eksik olup muhtemelen önümüzdeki hafta imzalanarak Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecektir.

Federasyon Başkanımız Sn.Fevzi APAYADIN, Federasyon Genel Sekreterimiz Sn.Enver YENİÇERİ ve Federasyonumuzun tüm çalışanlarına teşekkürlerimizi borç biliriz.

 Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde araç yaşı şartı yok ama malesef Türkiye’de var. Bu konuda mutfakta olan bizlerden asla görüş alınmıyor. Esnafın kaderi bürokratların ağızından çıkacak lafa bırakılmamalı.”

DÜNYA HABER (16 Ağustos 2021)

Okul taşımacılığına 800 TL’lik ek maliyet

Sektörle ilgili bir karar alınırken, o işin mutfağında olanlara danışılması gerektiğini söyleyen İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “En azından alınacak kararlar taslak olarak sektörün en üstteki kuruluşu olan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na sunulmalı” dedi.

Pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında bulunan okul taşımacılığı esnafı, okulların açılacağı tarih olan 6 Eylül’ü bekliyor. Okulların açılmasıyla birlikte, ücretlerde yüzde 15 civarında artış beklediklerini söyleyen İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, yeniden mesleki yeterlilik belgesi alınmasının zorunlu tutulmasının esnafa yükten başka bir şey olmadığını belirtirken, okul taşımacılığında 12 olan araç yaşı alt sınırının 15’e çıkarılacağını da hatırlattı.

Pandemi sürecinde 18 aydan beri sadece İzmir’de değil Türkiye genelinde de en çok yara alan sektörlerin başında okul servis taşımacılığı yapan esnafın geldiğini ifade eden Bostancı, “Bu süreçte yerel yönetimler ve devlet ellerinden geldiğince destek olmaya çalıştı ancak verilen destek can suyu olamadı. 18 ay boyunca işsiz kaldık. Okulların açılacağı tarih olan 6 Eylül’ü sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu dönemde hem maliyetlerimiz arttı hem de ek yükümlülükler geldi. Bu süreçte yeni mesleki yeterlilik belgesi almamız isteniyor. Yaklaşık 800 TL civarında bir maliyet yükü oluşuyor. Mesleğe yeni başlayanlar almalı ancak 20 yıldır bu işi yapanlar için de bu belge zorunlu tutuluyor. Zaten mesleki yeterlilik belgemiz var. Farklı farklı bakanlıklardan bunun alınmasının bir anlamı yok” diye konuştu.

“Karar alınırken işin mutfağından görüş alınsın”

TÜV yani Teknik Muayene Birliği standartlarına göre taşımacılıkta araç yaş sınırı olmadığını hatırlatan Bostancı, “Dünyada tüm gelişmiş ülkelerde araçların muayeneleri TÜV standartlarına göre yapılıyor. Buna göre gelişmiş ülkelerin hiç birinde yaş şartı yokken Türkiye’de okul servis araçlarında alt yaş sınırı 12’ydi. Araç yaşı alt sınırı 15’e çıkarılıyor. Öte yandan 2018 yılından önce üretilen araçlardaki üç noktalı emniyet kemeri, koltuk sensörü, kamera ve beyaz cam da artık aranmayacak. Bu uygulamaların daha önceden yapılması gerekiyordu. Masa başında karar alınırken, işin mutfağında olan bizlerden de görüş alınmalı. En azından alınacak kararlar taslak olarak sektörün en üstteki kuruluşu Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na sunulmalı” dedi.

Okul servis araçları yönetmeliği çerçevesinde açıklanan taşıma ücretinin kamuoyuyla paylaşıldığını ancak özel okullarda birkaç katı daha ücret alındığını söyleyen Bostancı, “Hizmet kimden alınıyorsa ücret ona ödenmeli. Alın teri döken, emek veren servisçi esnafının hakkı yeniliyor. Maliyetlerimiz çok arttı, borçlarımız birikti. Aylardır çalışamadık. Okul taşımacılığı ücretlerine yaklaşık yüzde 15 artış olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

9 EYLÜL GAZETESİ (17 Ağustos 2021)

Okulların açılması can suyu olacak

Okulların yüz yüze eğitime açılacağı Eylül ayını iple çeken esnaf, vaka artışı nedeniyle heveslerinin kursaklarında kalacağından endişeli. Ancak korkulan gerçekleşmezse iki yıla yakın süredir iş yapamayan esnaf, rahat bir nefes alacak.

Pandemi nedeniyle 3 yarı yılı uzaktan eğitimle tamamlayan öğrenciler, 6 Eylül’de okullarına kavuşacak. Öğrencinin yanı sıra esnaf da okulların açılmasını bekliyor. Ancak, Kovid 19 vaka artışı, umutlu bekleyişin yanı sıra karamsar bir hava yarattı. Okulların açılmasıyla yüzleri gülecek olan servisçiler ve kırtasiyeciler, uzaktan eğitim sürecinin etkisine dikkat çekerek, yeniden kapanma ihtimalini değerlendirdi.

ARAÇLARIN ALTI OT BAĞLADI

Okulların açılınca, kırtasiyecisinden ayakkabıcısına kadar tüm esnaf zincirinin iş yaptığını, pandemi sürecinin ise bu zincirin kırıldığını dile getiren İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Pandemi sürecinde araçlarımızın altı ot bağlamıştı. Esnafımızın çoğu ekonomik mağduriyetlerini gideremediği için ya arabasını sattı ya başka iş baktı ya da memleketine gitti. Bir an da işsiz kaldık” diye konuştu. Pandemiyle birlikte artan ekonomik krizin servis ücretlerine ne kadar yansıyacağı hakkında da bilgi veren Bostancı, “Yüzde 14 ile 15 gibi bir fiyat ayarlaması yapacağız” dedi.

KADEMELİ SAAT ÖNERİSİ

Pandemi sürecinin vatandaşları toplu taşımadan uzaklaştırdığını, trafikteki araç sayısının artığını hatırlatan Bostancı, şöyle devam etti: “Trafik sıkışıklığı nedeniyle, kademeli saat uygulamasına geçilmesini talep ediyoruz. Pandemi nedeniyle daha öncesinde 45 dakikada, yarım saatte gittiğimiz yerlere şimdi 2 saatte varıyoruz. Bu sebepten dolayı 07.00-15.00-23.00 olan fabrika giriş çıkış saatlerini 06.00-14.00-22.00; okul ve memur saatlerini de saat 13.00’dan itibaren yarımşar saat aralıklarla yaparlarsa kademeli saat uygulaması hem trafiği rahatlatacak hem trafikte olan araç sayısı azalacak hem de karbon emisyonu da o derece azalacak. Yani hem sağlığa hem de milli ekonomiye katkısı olacak bir sistem.” ‘Ayakta kalamayız’

Uzaktan eğitim sürecinde mali açıdan darbe alan kitapçılar ve kırtasiyeciler, okulların yüz yüze eğitime geçeceği haberiyle umutlandı. İzmir Kitap ve Kırtasiyeciler Esnaf Odası Başkanı Hulusi Demir, pandemi sürecinde kitapçıların ve kırtasiyecilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek, okulların uzaktan eğitime devam etmemesi durumunda ayakta kalamayacaklarını aktardı. Pandemi süresince müşterilerin kırtasiyelere sadece çıktı ve fotokopi gibi acil işler için geldiklerine dikkat çeken Demir, “Zamları olduğu gibi yansıtamıyoruz. Stoktan yiyoruz. Stok maliyetleri yükselse de yansıtamıyoruz” dedi. Öte yandan market zincirlerinde satışı yapılan kırtasiye ürünlerine dikkat çeken Demir, vatandaşı uyararak, uzun ömürlü, kaliteli ve güvenilir ürünler için kırtasiyeciden alışveriş yapması gerektiğini vurguladı.

HABER EKSPRES (17 Ağustos 2021)

İzmir’de servis ücretlerinde yüzde 15’lik artış bekleniyor

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, İzmir’de 2021-2022 eğitim yılı servis ücretlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bostancı, okul servis ücretlerinde yüzde 14 ile 15 arasında fiyat güncellemesi olacağını söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılış tarihi ile ilgili açıklama yapmıştı. Okullar 6 Eylül 2021 tarihinde açılacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021 tarihinde uyum eğitimi yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı eğitimin yüz yüze olması için hazırlıklarını sürdürürken öğrenci velileri tarafından “İzmir’de servis ücretleri ne kadar?” sorusu merak ediliyor. İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı da 2021-2022 eğitim yılı servis ücretlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Servis esnafı olarak hem taşıyan hem de kendi evlatlarının olması dolayısıyla bu hizmeti alan olduklarını belirten Bostancı, “Esnaf her zaman ekonominin omurgasıdır. Esnaf her zaman devletinin yanındadır. Esnaf her zaman çözüm odaklı yaklaşmıştır. Esnafımız her zaman sorun değil çözümün parçası olmuştur. Ancak maalesef aynı duyarlılığı biz göremediğimizden bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Bu sıkıntılardan dolayı biz zam demeyelim buna. Bu süreçte inşaat malzemelerinden tutun da araçların yedek parçalarına kadar her şeyin fiyatı yüzde yüz arttı. Araç fiyatları da yüzde yüzelli arttı. Şu anda 350-400 bin TL’den aşağı sıfır araba yok. Biz defalarca anlattık. ‘Bize bir KDV indirimi yapın’ dedik. Bu KDV indirimi oldu. KDV’yi bir yükseltiler bir indirdiler KDV yok oldu. Bu konuda yetkilileri uyarmak istiyorum. Bütün bu sebeplere bakıp bir maliyet çalışması yapılmadı. Biz zam yapmadık. Biz fiyat ayarlaması yaptık. Bizim bu fiyatlarımız ilgili komisyonlardan geçiyor. Bizim açıkladığımız fiyatlar okul servis yönetmeliği çerçevesinde açıklanması gereken bir taşıma ücreti belirlenip kamuoyuyla paylaşılıyor. Bu eğitim öğretim döneminde servis ücretlerinde yüzde 14 ile 15 arasında fiyat güncellemesi olacak” dedi.

Artık yeter

Özel okulların kendilerinin açıkladığı servis ücretinin 2-3 katı taşıma ücreti aldığını da belirten Bostancı,  “Taşımacılıkta özel okul, resmi okul diye bir şey yok. Hayatın olağan akışında siz kimden hizmet alıyorsanız ücreti ona ödemez misiniz? Burada gerçek emeği veren benim servisçi esnafım. Servis esnafının sırtından geçinen bir takım rant grupları var. Biz de diyoruz ki artık yeter. Bütün velilere sesleniyorum servis ücretini gerçek emeği verene ödesinler” diye konuştu.

En az olumsuzluğun yaşandığı il İzmir

Öğrenci velilerinin “S” plakalı araçları tercih etmesi gerektiğini de kaydeden Bostancı, “Veliler aracın okul taşıtı olup olmadığını ‘S’ plakasından anlayabilirler. Servis aracının arkasında ‘Okul taşıtıdır’ yazısı bulunmalı. Türkiye’de servis araçlarında en az olumsuzluğun yaşandığı il İzmir’dir. Ben esnafımla gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

Copy link
Powered by Social Snap