2016-2017 Eğitim-Öğretim Dönemi Başlıyor

Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün bize emanet ettiği Türkiye’ nin geleceği, bugünün küçükleri yarının büyükleri heyecan dolu! Bizler de evlatlarımızın heyecanını paylaşıyoruz. Can güvenliğini düşünerek kaliteli yolculuk yapmaları için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilerimize başarılar dileriz…

2016-2017 eğitim-öğretim döneminde çocuklarımızı güvenle evlerinden okula ve okullarından evlerine ulaştıracak olan değerli esnafımıza da kazasız, belasız, huzur ve bereket dolu bir yıl diliyoruz.

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası
Yönetim Kurulu Adına Başkan
Hasan Basri BOSTANCI

uyelik

Yaz tatilin peşinden açık öğretim öğrencileri dahil, 18 milyon üzerinde öğrenci yeni eğitim-öğretim senesine 19 Eylül Pazartesi günü başlamış olacak. 2016-2017 eğitim öğretim senesinde açık öğretim öğrencileri dahil, eğitimde resmi ve özel okullarda yaklaşık 18 milyon 43 bin 15 öğrenci ve 900 bin civarında öğretmen ders başı yapmış olacak.

19 Eylül Pazartesi günü ders başı

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullar beşinci sınıf öğrenciler eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreciyle birlikte gerçekleşmiş olacak. Birinci kanaat dönemi 19 Eylül Pazartesi başlamış olacak ve 20 Ocak 2017 Cuma günü sona ermiş olacak. Yarı sene tatili, 23 Ocak-3 Şubat 2017’de yapılmış olacak. İkinci kanaat dönemi, 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlamış olacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona ermiş olacak. 2017-2018 eğitim ve öğretim sene ise 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlamış olacak. Okullar “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” etkinliğiyle açılmış olacak. Milli Eğitim Bakanlığı, 2016-2017 eğitim-öğretim senenin ilk haftasında, tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” teması ile öğrencilerin seviyeleri dikkate alınarak etkinlikler yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda, okulların açıldığı gün yapılacak törenle, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konularını kapsayacak şekilde hazırlanmış olarak. Okulların bulunduğu yerleşim yerlerinde gazi ve şehit yakınları, açılış törenlerine davet edilmiş olacaklar. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konularını anlatan broşürler tüm öğrencilere dağıtımı yapılacak. 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konusu tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde öğrencilere anlatılacak. Okulların ikinci günü olan 20 Eylül’, Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe derslerinde 15 Temmuz demokrasi kahramanlarına hitaben öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlatan bir mektubun yazılması, üçüncü gün olan 21 Eylül’de “Vatan ve Bayrak” konulu şiir dinletisi, dördüncü gün olan 22 Eylül’de “Milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, demokrasi, yurt bilinci” konularında sohbet, söyleşi veya seminer yapılması ve beşinci gün olan 23 Eylül’de vatan savunması, istiklal ve istikbal uğruna canlarını feda eden 15 Temmuz Şehitleri için imam hatip okulları öğrencileri tarafından okunan Kur’an hatimlerin duası yapılması, programda yer almış olacak.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konusu tüm sınıf ve şubelerde ilk ders saatinde öğrencilere anlatılacak. Okulların ikinci günü olan 20 Eylül’, Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe derslerinde 15 Temmuz demokrasi kahramanlarına hitaben öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlatan bir mektubun yazılması, üçüncü gün olan 21 Eylül’de “Vatan ve Bayrak” konulu şiir dinletisi, dördüncü gün olan 22 Eylül’de “Milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, demokrasi, yurt bilinci” konularında sohbet, söyleşi veya seminer yapılması ve beşinci gün olan 23 Eylül’de vatan savunması, istiklal ve istikbal uğruna canlarını feda eden 15 Temmuz Şehitleri için imam hatip okulları öğrencileri tarafından okunan Kur’an hatimlerin duası yapılması, programda yer almış olacak. Ayrıca okulların açıldığı hafta boyunca yapılacak etkinlikler arasında, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konulu röportaj, sinevizyon gösterileri ve Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) yayımlanacak anma programının öğrenci ve velilere izlettirilmesi”, “Demokrasi, şehitlik, milli irade, yurt savunması konularını içeren şiir ve metinlerin Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, sosyal bilgiler ve tarih derslerinde işlenmesi”, “Okul girişlerinde veli ve ziyaretçilerin görebileceği yerlerde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma köşeleri oluşturulması”, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri hakkındaki fotoğraf, röportaj, haber gibi görsel ve yazılı metinlerin sınıf panolarında paylaşılması”, “15 Temmuz 2016’da şehit olan demokrasi kahramanlarının ailelerinin, şehitlerin olduğu illerde okulların öğretmen ve öğrencileri tarafından ziyaret edilmesi” başlıkları yer almış olacak.

Sene boyunca yapılacak etkinlikler

Bakanlığın programında, sene boyunca yapılacak etkinlikler ise “100 temel eser içerisinden öğrenci seviyelerine göre belirlenen, vatan, milli birlik ve dayanışmayı konu alan kitapların okutulmasına öncelik verilmesi”, “İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince ‘Öğrenci Gözüyle 15 Temmuz’ konulu çeşitli dallarda yarışmalar yapılması”, “15 Temmuz gecesi yapılan menfur kalkışma hareketin izlerini taşıyan olay mahallerinin öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilmesi”, “15 Temmuz şehitleri anısına ‘Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’ yapılması”, “Yapılan etkinliklerin okulların web sayfalarının haber bölümlerinde yayımlanması” olarak belirlenmiştir.

Destekleme ve yetiştirme kursları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenci başvuruları, 22-27 Eylül’de alınacak. Kurslar, birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi olarak üç dönemde açılacak. Birinci dönem kursları 3 Ekim’de başlayacak, 15 Ocak 2017’de sona ermiş olacak. İkinci dönem kursları 27 Şubat-4 Haziran 2017, yaz kursları ise 3 Temmuz-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılmış olacak.

Yeni öğretmenlerin ataması

Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde eğitim personeli olarak görev yapanlar arasından 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Ayrıca 15 bin sözleşmeli öğretmen atama neticeleri ise 10 Ekim’de açıklanmış olacak. Milli Eğitim Bakanlığın tarafından açıklanan 2017 sene sınav uygulama takvimine göre, Temel Eğitim Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında yapılacak 1. dönem merkezi ortak sınavlar, 23-24 Kasım 2016’da, ikinci dönem merkezi ortak sınavlar, 26-27 Nisan 2017’de gerçekleşmiş olacak.

Copy link
Powered by Social Snap