T.Ş.O.F. / Servis Aracı İşletmecileri Çalışma Grubu

26.08.2020 Çarşamba günü Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nda Sn. Fevzi APAYDIN önderliğinde, İstanbul, Ankara, Konya, Antalya, Malatya, Mersin, Uşak, Akçaabat ve Odamızın dahil olduğu Servis Aracı İşletmecileri Çalışma Grubu, Koronavirüse karşı alınan tedbirlerden en çok etkilenen servis aracı işletmecilerinin sorunlarını görüşmek üzere  toplandı.

Pandemi sebebiyle alınan tedbirlerden ekonomik olarak etkilenen meslek kollarının başında servis taşımacılığı yapan esnafımızdır. Şöyle ki; Okul Servis Taşımacılığı 16 Mart 2020 tarihinden itibaren tamamen durmuş, pek çok kurum ve kuruluşların esnek çalışma sistemine geçmesi nedeniyle Personel Servis Taşımacılığı durma noktasına gelmiştir.

Servis taşımacılığı yapan esnafımızın çoğunluğu, küçük çaptaki birikimlerini sermaye yaparak emeği ve alın teri ile geçimini temin etmektedir. Esnafımız çalışmadığı dönem boyunca hiçbir gelir elde edemediği gibi, 2019-2020 öğretim yılının ikinci döneminin büyük bir kısmında da faaliyette bulunamadıkları için, önceden peşin alınan ücretler de iade edilmiştir.

Esnafımızdan ve Odalardan Federasyona yapılan yoğun başvurularda çoğu şoför esnafımızın alım gücü olmadığı, ailesinin günlük yaşamsal ihtiyacı olan maddelere ulaşmak için yardıma ihtiyaç duydukları müşahede edilmiştir.

Bu nedenle esnafımıza Covid-19 salgını nedeniyle tedbirlerin uygulandığı süre içerisinde acilen yardımda bulunulması, KDV, muhtasar, gelir vergisi vb. borçların ertelenmesi, trafik sigortalarının çalışılmayan süre içerisinde tahsil edilmemesi, taşımalı eğitim kapsamında çalışan esnafa ücretlerinin ödenmesi, karar pulu ve damga vergisinin iadesi, kredi verme koşullarının esnafımız lehine iyileştirilmesi, ödeme zamanı gelmemiş borçlar için SGK’nın borcu yoktur yazısı vermesi ve Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde yer alan bazı zorunlulukların (üç nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü, kamera ve kayıt sistemleri, mesleki yeterlilik belgesi vb.) ertelenmesi hususunda, Milli Eğitim, Hazine ve Maliye, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarına müteaddit defa yazı yazılmıştır.

Ayrıca Federasyon Genel Başkanımız Sayın Fevzi APAYDIN, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK ile telekonferans vasıtası ile görüşmüş, konuya ilişkin taleplerini iletmiştir. Bunun yanı sıra Destek Hizmetleri Genel Müdürü Sayın İsmail ÇOLAK ile pek çok görüşme yapılmış ve girişimlerde bulunulmuştur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanına iletilmek üzere tüm konuları içeren detaylı Bilgi Notu teslim edilmiştir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU ile de görüşülerek Okul Servis Araçları Yönetmeliğindeki kendilerini ilgilendiren konularda yaşanan sorunlar iletilmiştir. Ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin kaldırılması için de mektup yazılmıştır.

Yapılan bu çalışmalardan sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza sorunları dile getiren bir mektup yazılmış ve sorunları yüz yüze anlatmak üzere da randevu talep edilmiştir.

Bakanlıklar ile çözümünü beklediğimiz sorunlarımız ana başlıklar halinde aşağıda belirtildiği gibidir:

1 – Okulların açılması durumunda seyreltilmiş eğitim ve taşımacılık yapılması halinde maliyetlerin yeniden hesaplanarak tarifelerin ona göre belirlenmesi.

2 – Okul Servis Araçları Yönetmeliği ‘nde yer alan Mesleki Yeterlilik Belgesi, Üç Nokta Emniyet Kemeri, Koltuk Sensörü zorunluluğu, Kamera ve Kayıt Sistemleri maddelerinin ilk etapta ertelenmesi ve yeniden düzenlenmesi.

3 –  Okul Servis Araçları Yönetmeliği ‘nde yer alan; Araç yaşı ve Rehber Personel şartlarının değiştirilmesi.

4 – Korsan taşıma yapanlara yönelik etkin denetim yapılması, mobil ekiplerin hayata geçirilmesi.

5 – Covid-19 mücadelesinde öğrencilere yönelik eğitim filmleri hazırlanması ve sosyal medyada yayınlanması.

6 – Hizmet vermeleri mümkün olmayan servis aracı işletmelerimiz için karşılıksız gelir desteği sağlanması ve bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmesi. Bunun yanında Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve Bankalardan kullanılan destek kredilerinin faizsiz ertelenmesi.

7 – Kamu borçlarının (Vergi, SGK vs.) ertelenmesi ve yeniden yapılandırılması.

8 – Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde zorunlu tutulan kameraların NVR yerine DVR olması.

9 – Taşımalı Eğitim Ücretlerinin yeniden belirlenmesi.

10 – Taşımalı Eğitim ihalesine girebilmek için servis aracı plakası sahip olma şartı getirilmesi ve İş Bitirme Belgesi istenmemesi.

11 – Servis taşımacılığında ÖZ Mal şartının sıkı denetlenmesi.

12 – UKOME ’lerin yerine İl Trafik Komisyonları ‘nın  yeniden ihdas edilmesi.

SOF_6405
SOF_6427
SOF_6431
SOF_6461

Copy link
Powered by Social Snap