Ders zili sıkıntılı çaldı

“DERS ZİLİ SIKINTILI ÇALDI”

Servis taşımacılığının güvenliği ve İzmir trafiğinin rahatlığı için önemli açıklamalarda bulunan İzmir Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Memur, işçi ve öğrencilerin giriş çıkış saatlerinin bir bütün olarak ele alınıp, aralarındaki zaman dilimini ayırmak gerekiyor. Okula giriş saatlerinin en erken 08:00′ e alınması durumunda, çıkış saatleri 19:30-19:45 olacaktır. Bu şekilde öğrencilerin evlerine giriş saatleri 21:00’i bulacaktır” diye konuştu.

İZMİR VALİLİĞİ-FOTO

Bugün başlayacak 2017-2018 öğretim yılı öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, trafik yoğunluğunun yaşanmaması için, memur, işçi ve öğrencilerin giriş çıkış saatlerinde ayarlamalar yapılması gerektiğini söyledi.

Girişlerin sabah 8’e alınması durumunda trafik yoğunluğu oluşacağına dikkat çeken Bostancı, “Trafikte yoğunluk oluşacağı gibi, o saatlerde araç bulmakta da sıkıntılar yaşanacak. Bunun korsan taşımacılığın önünü açacağını düşünüyorum. Kolluk Kuvvetleri, genel olarak trafiği açmak için uğraşacakları için, denetimler aksayacak. Memur, işçi ve öğrencilerin giriş çıkış saatlerinin bir bütün olarak ele alınıp, aralarındaki zaman dilimini ayırmak gerekiyor. Böylece trafik yoğunluğu yaşanmaz. Bu ekonomik açıdan da ülkemize katkı sağlar. Servis taşımacılığının güvenliği ve İzmir trafiğinin rahatlığı için bunları söylüyorum. Yıllardır konuyla ilgili yaptığımız başvuruların değerlendirmeye alınmasını talep ediyorum” dedi.

BLOK DERS YANLIŞ

Çift müfredatlı olan bazı okullarda, sabahçıların ilk iki dersinin, öğlencilerin ise son iki dersinin blok olarak uygulandığını ve bunun öğrenciler açısından sorun teşkil edeceğini ifade eden Bostancı, “İki derse arka arkaya girmek zorunda kalan öğrenciler zorlanacaklar. 5 dakika ara nasıl yetecek? Temel ihtiyaçlarını bile karşılamaları mümkün değil. Bilimsel açıdan da çocuklara 40 dakikadan fazla ders vermek doğru değil. Bu şekilde dersi anlamalarında sorunlar yaşanır. Öğrencilerin çıkış saatleri yine 19:00… Yani çıkış saatlerini değiştirmiyorlar. Bu iyi bir çözüm değil” dedi

SERVİSÇİLER SIKINTI YAŞAR

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile konuyla ilgili olası sıkıntıları masaya yatırdıklarını kaydeden Hasan Basri Bostancı, ‘Çift müfredatlı olan okullarda öğlencilerin çıkış saatleri mevcut sistemde 19:00. Gün ışığından faydalanılması için giriş saatlerinin en erken 08:00′ e alınması durumunda; çıkış saatleri 19:30 – 19:45 olacaktır. Bu şekilde öğrencilerin evlerine giriş saatleri 21:00’i bulacaktır. Ayrıca tek müfredat olan özel okullara ve memur servisi yapan esnafımızın yapmış olduğu taahhütlerde de sıkıntı yaşanabilecektir. Bu durumdan öğrenci velilerinin ve bazı okul müdürlerinin de rahatsız olduğunu belirtmek istiyorum. Bu noktada değerli valimizin görüşlerimizi dikkate alması bizleri memnun etmiştir. Kendisine üyelerim adına şükranlarımı sunarım’ şeklinde konuştu.

VALİ AYYILDIZ’LA GÖRÜŞTÜ

Kentteki servisçileri de uyaran Bostancı, okul saatlerinde sorumluluğun okul aile birliklerinde olacağını söyledi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile görüşen Bostancı, kış saati uygulamasına geçilmeyeceği konusunda bilgi aldığını söyledi. Ayyıldız’ın son derece anlayışlı ve ilgili bir tutum içinde olduğunu belirten Bostancı, ‘Sayın Valimiz her zaman esnafın destekçisi olduğunu bir kez daha bize göstermiştir. Valimizle yaptığımız görüşme neticesi aldığımız bilgilere göre, okula giriş ve çıkış saatleri il valileri tarafından belirlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ildeki tüm valiliklere gönderilen genelgede, 2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceği belirtildi. Valilikler, kendi illerinin iklim ve coğrafi koşullarını dikkate alarak, ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirleyecek. Sayın valimiz ile yaptığımız görüşme sonucunda; okul saatleri hakkında tüm kaymakamlıklara bilgi verilmesine, her okulun giriş ve çıkış saatlerini kendi müdürlüğü ve okul aile birliğince belirlenmesinin ardından odamızın da bilgisine başvurulacağına dair fikir birliğine vardık. İl Milli Eğitim Müdürü’nün de görüşünün alınacağı bir toplantı daha yapacağız’ dedi.

Doğukan Fikri FİDAN

Copy link
Powered by Social Snap