EGE TELGRAF – 05.08.2019

ege-telgraf-59-yil-logo

Çocukların güvenliği ertelemeye gelmez!’

servis-minibusu

Okul kayıtları başlarken hafızalar tazelendi ve ‘Servisler, ne kadar güvenli?’ yine tedirginlik yarattı. Eğitimciler, yönetmelik değişikliğinin ertelenmesini eleştirdi

AES, Türkçe ismi ile Gelişmiş Şifreleme Standardı, kapsamında Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde değişiklikler yapılmıştı.  Okul servisi olanların 3 Eylül 2019 tarihine kadar, her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ve en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluğu getirilmişti. Ancak 27 Temmuz tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği hakkındaki değişiklik açıklamasında sürenin 2020’ye uzatıldığı belirtildi. İşte bu durumda eğitimcilerden ve ailelerden tepki çekti.

Adnan-Sarısayın

‘GÜVENLİK ERTELENMEMELİ’

Çocuklarımızın güvenliği ertelemeye gelmez” diyerek duruma tepki gösteren Anadolu Eğitim Sen İzmir İl Başkanı Adnan Sarısayın,   27 Temmuz 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliği değişikliği hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Sarısayın, “Okul servis araçlarının ilgili mevzuata uygun olması gereken bazı güvenlik tedbirleri 27 Temmuz’da Resmi Gazetede yayınlanan okul servis araçları yönetmeliği ile bir yıl süreyle ertelenmiştir. Erteleme olmasaydı bu eğitim-öğretim yılına servisler ertelenen güvenlik tedbirlerine uygun olarak başlayacaktı. Geçtiğimiz senelerde okul servislerinin güvensizliği nedeniyle kaybettiğimiz çocuklarımız olmuştu. Bu nedenle okul servislerinin güvenliği önemlidir. Çocuklarımızın güvenliği ertelemeye gelmez” diye konuştu.

Hasan-Basri-Bostancı

‘ÇOCUKLARIMIZ EMİN ELLERDE’

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, ise velilerin içinin rahat etmesini söyleyerek, çocuklarımız emin ellerdedir, açıklamasını yaptı. Bostancı, “Öğrencilerimiz emin ellerde ve güvendeler. Velilerimizin içi rahat etsin. Yönetmeliğin ertelemesine büyük tepkiler verilmesi sanki araçlarda hiç güvenlik yokmuş gibi algılanmasına neden oluyor. Bizim araçlarımızın hepsinde emniyet kemeri var. Bununla beraber araçlar İmal, Tadil ve Montajı Yönetmeliği çerçevesinde ve dünya standartlarında iç ve dış kamera sistemine de sahip. Bu yönetmeliğin şuan ertelenmesinin sebebi de üç noktalı emniyet kemerinin bazı olumsuzluklara yol açacağını biz bakanlığa bildirmiştik. O nedenle de şuan bu durumun değerlendirilmesi için ben böyle bir öteleme yaptıklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘SORUN OLUŞTURUYOR’

10 bin fit yüksekliğe çıkan uçaklarda dahi iki noktalı emniyet kemeri kullanıldığını hatırlatan Başkan Bostancı, “Şu andaki mevcut araçlarımızın hepsinde emniyet kemeri var. Bazı araçlarımızda üç noktalı emniyet kemeri bulunuyor ama bu kemerlerin ayarlanması mümkün olmadığı için okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin boğazına denk geliyor. Dolayısıyla bu durumda sorun oluşturuyor. Bugüne kadar iki noktalı emniyet kemerinden herhangi bir sıkıntı yaşanmadı, o nedenle üç noktalı emniyet kemeri konusunun nereden çıktığını da anlamadık. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Danışmanıyım, aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Karayolları Yolcu Taşıma Mesleki Birliği’nin de Odası Başkanıyım, Bakanlıkla beraber yaptığımız toplantılarda üç noktalı emniyet kemerinin getirebileceği sıkıntıları anlattık ve yetkililer de anlayışla karşıladı. Bu nedenle de tekrar incelmeme yapılması amacıyla bu süreç uzatıldı. Biz tüm yönetmeliğin gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Şuan zaten iki noktalı emniyet kemeri ile ilgili yaşanan herhangi bir sıkıntı yok. O nedenle de üç noktalı emniyet kemerine ihtiyaç olmadığı halde gündeme getirilmesine anlam vermediğimizi de sayın yetkililere ilettik” diye konuştu.

‘SENSÖRE GEREK YOK’

Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır. Açıklamasına da değinen Bostancı, “Biz sensörün kesinlikle karşısındayız. Çünkü 5 metrelik bir alanda buna neden gerek duyulduğunu anlamıyoruz ve bunun yetkililere de anlattık. Hatta Sayın Bakana ve yetkililere bizzat dünyada uygulanan bir örneğinin olup olmadığını sordum ve olmadığı cevabını aldım. Bununla beraber çocuk oraya çanta koyduğunda da koltuk dolu görünüyor ve araçlarda bununla ilgilenmesi gereken rehber personel var, ona o zaman ne gerek kalır ki. Rehber personeller zaten Milli Eğitimin ilgili birimlerince bu konuda yetiştirilmiş kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla düşünülmeden, alelacele alınmış bir karar olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TEK MARKA OLMAMALI’

Kamera sisteminde de 30 günlük kayıtların saklanmasının suiistimale açık bir durum oluşturduğunu ileri süren Hasan Basri Bostancı, “Kötü niyetli kişiler bu hafıza kartlarını istediği gibi değiştirebilirler. Dolayısıyla bu kayıtların alınıp, değiştirilebilme endişesini taşıyoruz. Ayrıca Araç İmal, Tadil ve Montajı Yönetmeliği’nde de belirtildiği gibi standartların belirlenmesini ve o standartlar doğrultusunda alınacak cihazların kabul edilmesini istiyoruz. Tek bir markaya yönlendirmeden, o standartlara uygun olan tüm cihazların kabul edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

‘SINIR AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ’

Servisler de çalışan rehber personelle ilgili konulan kurallarda da sorun yaşadıklarını dile getiren Bostancı, “Yönetmelik bu kişilerin 22 yaşında ve lise mezunu olmasını istiyor. Ancak biz bu kritere uygun personel bulmakta zorlanıyoruz. İş Kur’a müracaat ettik ve 3 bin rehber personel ihtiyacımız olduğunu belirttik. Belgelerimiz de var, İş Kur’dan bize sadece 1 kişi için geriye dönüş oldu. Dolayısıyla biz 20 yaşında ve ilkokul mezunu olması şeklinde bu kuralın değiştirilmesini talep ediyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmek için bile 18 yaşında ve ilkokul mezunu olmak yeterli. Ancak bizim personelimizin en az lise mezunu olmasını istiyorlar ama bu bizim işimizi çok zorlaştırıyor. Milletvekili olmak için yaş sınırı 18 ama bizim rehber personelimizin 22 yaşında olması isteniyor, buna anlam veremiyoruz. Zaten rehber personel Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden eğitim ve sertifikası alıyor” ifadelerini kullandı.

Sevilcan Günay / Özel Haber

EGE TELGRAF

Copy link
Powered by Social Snap