EGE TELGRAF – Haber

‘Herkese var da bize yok mu?’

Devletin, belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının sektörlere yönelik yardımlarına dikkati çeken İzmirli servisçiler, ‘Unutulduk. Çaresiziz’ diyor

Lokantaların kiralarının ertelenmesi ve pek çok sektöre verilen desteklerin önemini vurgulayan İzmir Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Hasan Basri  Bostancı,” Bu güzel çalışmaları takdirle izliyoruz. Ancak servisçi esnafı gözlerden kaçıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’den, Ankara Büyükşehir Belediyesi gibi servisçi esnafına yönelik desteklerin bizler için de uygulanmasını diliyoruz” dedi.

‘EN ÇOK BİZ ETKİLENDİK’

Okullarda yüz yüze eğitim başlatıldığını ancak okullardan servis talebi gelmediğini söyleyen Bostancı, “Aylardır servisçiler çalışmıyor. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biriyiz. Okullar kısmen açılsa bile servisçi esnafının ancak yüzde 5’i çalışabiliyor” diye konuştu.

‘VELİLER KENDİ GÖTÜRÜYOR’

İzmir’de bulunan 7 bin servisin yarısının işsiz olduğunu dile getiren Bostancı, “Çok az okuldan istek var. Veliler çocuklarını okula göndermiyor. Gönderenler ise kendi araçları ile bırakıyorlar. Hal böyleyken SGK primlerimiz, vergi borçlarımız duruyor, sırtımızda kambur gibi. Borçlar yapılandırılsa dahi bu borçlar nasıl ödenecek? Biz çalışırken ödemelerimiz aksıyordu. Şimdi çalışmıyoruz ve pandemi koşulları hala bizleri etkiliyor. Bu halde nasıl olacak? Bu borçların en az bir yıl ötelenmesini de devletten bekliyoruz. Devlet de bize hibe veya bir yıl geri ödemesiz limitli kredi desteği vermeli. Aksi koşulda toparlanmamız çok zor” açıklamalarında bulundu.

‘S’ PLAKA

Diğer illerde uygulanan ‘S’ plakalı araç uygulamalarından bahseden Başkan Bostancı, “Sağlık çalışanlarını taşıyan servislere ödemelerini Muğla Büyükşehir Belediyesi yapacakmış. Ankara Büyükşehir Belediyesi servisçi esnafına destek için günlük 450 liradan servis araçları kiraladı. İzmir’de de benzer şekilde destekler düşünülebilir. Biz maddi yardım istemiyoruz, çalışmak istiyoruz ama koşullar belli. Bizler bu nedenle Sayın Başkan Tunç Soyer ile görüşüp bu konuda planlama yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

EGE TELGRAF HABER

Copy link
Powered by Social Snap