Ege’de Son Söz – Haber

1 Haziran’da start verildi… İzmir’de servisçiler ‘sıfır’ çekti!

İlkokul, kreş ve anaokullarının ardından ortaokul ve liselerde de yüz yüze eğitim pazartesi günü başlayacak. İzmir Otobüs ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı  Hasan Basri Bostancı, “Okullar açılıyor ama bir servis aracımız bile bir aylık süreçte öğrenci taşımayacak, çünkü hiç talep yok” dedi.
4 Haziran 2021 Cuma  11:07

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ – Milli Eğitim Bakanlığı, yeni normalleşme sürecinde ilkokul, kreş ve anaokullarını yüz yüze eğitime açtı, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitimin 7 Haziran’da başlayacağını duyurdu. Bu haberin ardından bir ay dahi olsa iş yapma imkanı olan servisçi esnafının heyecanı, yarım kaldı. İzmir Otobüs ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, okulların açılmasına rağmen hiçbir noktada servis aracı talebi olmadığını, yine sıfır çektiklerini söyledi.

BİR KİŞİ BİLE KAYIT YAPTIRMAK İÇİN BAŞVURMADI
Ailelerin çocuğunu, pandemiyi bahane ederek okula göndermediğini belirten Oda Başkanı Bostancı, “Bir kişi bile kayıt yaptırmak için başvuruda bulunmadı” dedi. Öğrencilerin yüzde 90’ının okula gitmediğini, dolayısıyla servise ihtiyaç duymadığını dile getiren Başkan Bostancı, “Ortaokul ve liseler pazartesi günü yüz yüze eğitime başlayacak.

İlkokul, anaokulu ve kreşlerdeki durum, orada da aynen yaşanacak” öngörüsünde bulundu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

ANNE BABA İŞSİZ, ÇOCUĞUNU OKULA NASIL GÖNDERSİN!
“Ortaokul ve lisede okuyan çocukların da çok büyük bölümü okula gitmeyecek. Bundan adım gibi eminim. Çünkü aileler pandemiden korkuyor. Üstelik çoğu işsiz. Çocuğunu okula gönderse, hem servise para verecek, hem çocuğunun cebine harçlık koymak zorunda kalacak. Aile bütçesinde doğal olarak külfet oluşturacak. Bu ekonomik tablo da ailelerin çocuklarını okula göndermelerine engel teşkil ediyor. Okula giden yüzde 10’luk öğrenci grubu da aileleri tarafından servis ediliyor. Hal böyle olunca, bu açılmadan bize ekmek çıkmadı. Okulların açılmış veya açılacak olmasının, bizim açımızdan hiçbir esprimiz yok”

İzmir Otobüsçüler ve Servis Araçları Esnafı Oda Başkanı Hasan Basri Bostancı, 2020-21 eğitim öğretim yılında da iş yapamadıklarına, kendilerini 2021-22 eğitim öğretim yılına hazırladıklarına vurgu yaparak şu değerlendirmede bulundu:

“Çok sayıda aşının geleceği, aşı uygulamasının yaz aylarında tamamlanacağı konuşuluyor. Sağlık Bakanı, sonbaharda gerçek anlamda normalleşmenin başlayacağını ifade ediyor. Milli Eğitim Bakanı, Eylül ayında okulların açılacağını duyurdu. Tüm bu açıklamalar, bizi az da olsa umutlandırıyor. Dileriz her şey yolunda gider de eylül ayında eğitim, ayrımsız tüm sınıflarda başlar, servisçi esnafının da yüzü güler”

https://www.egedesonsoz.com/haber/1-haziran-da-start-verildi-izmir-de-servisciler-sifir-cekti/1071618

Copy link
Powered by Social Snap