“Geleceğimizi taşıyoruz” – Yenigün Gazetesi

“Geleceğimizi taşıyoruz”

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Özel Sevgi Yumağı Anaokulu’na giderken servis aracında unutulduğu 9 saat sonra fark edilen 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümündeki ihmaller zincirine dikkat çekti.

gelecegimizi-tasiyoruz

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Çiğli’de, Özel Sevgi Yumağı Anaokulu’na giderken servis aracında unutulduğu 9 saat sonra fark edilen 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüyle ilgili olarak, “Bizim en büyük değerimiz, geleceğimiz olan çocuklarımızdır. Biz aslında geleceğimizi taşıyoruz. Onlar ailelerin bize en büyük emaneti. Dolayısıyla çocuklarımızın bir rant aracı olarak görülmemesi ve eğitim kurumlarının kendi isimlerine aldıkları araçlarla servis taşımacılığı yapmaması gerektiğini ifade ediyoruz. Yaşanan üzücü hadisenin, bizim servisçi arkadaşlarımızla uzaktan yakından alakası yoktur” dedi.

İHMALLER ZİNCİRİ

Çiğli’de, Özel Sevgi Yumağı Anaokulu’na giderken servis aracında unutulduğu 9 saat sonra fark edilen 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümüyle ilgili soruşturma sürerken, ihmaller sorumluların verdiği ifadelerle ortaya çıkmaya devam ediyor. İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı da, yaşanan olayla ilgili olarak ihmaller zincirine dikkat çekerek şunları söyledi: “Olay hakkında soruşturma devam ediyor. Ancak ihmaller zinciri olduğunu vurgulamak istiyorum. Türkiye’nin en büyük sorunu korsan taşımacılık. Bunu önlemenin yolu denetimlerin yapılması. Bu servis korsan. Araba okul taşıtı değil, sanki yürüyen bir billboard. Servis taşımacılığı, okul servis taşımacılığı hizmet yönetmeliği çerçevesinde yapılır. Burada araçlarda aranan özellikler açıkça belirtiliyor. Bu araçta hiçbir nitelik tutmuyor. Arkasında ‘okul taşıtı’ ibaresi, dur lambası yok. Sürücülere ‘şoför tanıtım kartı’ veriyoruz. Bu belgeyi alması için arkadaşlar muhakkak empati, öfke kontrolü, farkındalık, insan ilişkileri, ilk yardım hakkında 12 saatlik eğitim görüyorlar. Ek olarak alkol ve uyuşturucu bağımlılık testinden geçiyorlar. Başarılı olanlar belgeyi alabiliyorlar. Bunların hiçbiri yok. İhmal değil, ihmaller zinciri var.”

ESNAFIMIZLA İLGİSİ YOK

Türkiye’deki korsan taşımacılık gerçeğine dikkat çeken Bostancı, “Yaşanan üzücü hadisenin, bizim servisçi arkadaşlarımızla uzaktan yakından alakası yok. Bu taşımacılık, servis taşımacılığının dışında bir taşımacılık. Korsan taşımacılıkla ilgili sıkıntımızı her platformda dile getiriyoruz. Korsan taşımacılık, her türlü yasal yükümlülüğünü yerine getiren servisçi esnafımızı zor durumda bırakıyor. Yasal mevzuattaki birtakım boşluklardan ne yazık ki faydalalananlar var. Yasalar, dürüst insanları korumak için çıkar ama art niyetli insanlar yasal boşluktan faydalanırlar. Bizler servisçi esnafı olarak eğitimin bir parçasıyız, ancak eğitim veren kurum değiliz.

DENETİM ŞART

Servis taşımacılığı son yıllarda maalesef belirli kesimlerce bir rant aracı olarak görülmeye başlandı. Mahalle aralarına açılan anaokulu, etüt, özel okul gibi yerlerin, kendi adına kayıtlı araçlarla, bu taşımacılığın yapılmaması gerektiğini her zaman söylüyoruz. Korsan taşımacılıkla verdiğimiz mücadelede herkesin bize destek olmasını istiyoruz. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) kararlar alınırken, mutlaka bize de danışılmasını istiyoruz. Korsan taşımacılıkla ilgili maddelerin yasalara eklenmesi için mücadelemizi uzun zamandır sürdürüyoruz. Denetlemelerin acilen sıklaştırılması gerekiyor. Yasal açıdan uygun olmayan araçların çalışmasına engel olunmalı” dedi.

GELECEĞİ TAŞIYORUZ

Servis taşımacılığında aranan fiziki şartların mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Bostancı, “Bizim en büyük değerimiz, geleceğimiz olan çocuklarımızdır. Biz aslında geleceğimizi taşıyoruz. Onlar, ailelerin bize en büyük emaneti. Dolayısıyla çocuklarımızın bir rant aracı olarak görülmemesi ve eğitim kurumlarının kendi isimlerine aldıkları araçlarla servis taşımacılığı yapmaması gerektiğini ifade ediyoruz. Bu ulvi görevi yaparken, hem araçlarda hem de şoförlerde aranan birtakım fiziki şartlar var. Bir olumsuzluk yaşanmaması adına her türlü tedbirin alınması lazım. Bizim esnafımız bu noktada alınması gereken bütün önlemleri alıyor, bu bilinçle hareket ediyor” diye konuştu

Hasan Basri Bostancı, “Bu servis korsan. Araba okul taşıtı değil, sanki yürüyen bir billboard. Servis taşımacılığı, okul servis taşımacılığı hizmet yönetmeliği çerçevesinde yapılır. Burada araçlarda aranan özellikler açıkça belirtiliyor. Bu araçta hiçbir nitelik tutmuyor. Arkasında ‘okul taşıtı’ ibaresi, dur lambası yok” dedi.

http://www.gazeteyenigun.com.tr/gelecegimizi-tasiyoruz/169348/

Copy link
Powered by Social Snap