Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında

Bildiğiniz gibi esnafımızın 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi Çalışma Ruhsatlarını çıkartabilmeleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) istenmektedir.

25.08.2021 tarih 31579 sayılı Resmi Gazete ‘de yayınlanan “Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile daha önce  taleplerimizi yayınladığımız (üç noktalı emniyet kemeri, koltuk sensörü, kamera ve kayıt cihazı, şeffaf cam, araç yaşı, rehber personel şartları) pek çok düzenleme yapılmış fakat Mesleki Yeterlilik Belgesi ertelenmemiştir. Bu konuda tüm yetkili mercilere daha önce de başvurularımızı iletmiş ve sizinle paylaşmıştık.

Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin tüm ulaşım sektöründe iptali için yaptığımız başvuruların bir kısmı aşağıda paylaşılmış olup, bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. Başta ehliyet olmak üzere, Psikoteknik Raporu, SRC, Şoför Tanıtım Kartı ve MEB Eğitim Sertifikasına sahip olan servisçi esnafımız için gerekli olmadığını düşündüğümüz Mesleki Yeterlilik Belgesi’nden ulaşım sektörünün muaf olacağı / bu sektör için iptal edileceği veya daha sonra gündeme alınmak üzere erteleneceğine inancımız tamdır.

Copy link
Powered by Social Snap