Okulla değil Servisle anlaşın..

"Okulla deðil servisle anlaþýn"

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, “Biz nasıl eğitim işine karışmıyorsak, eğitimciler de servis taşımacılığına bir rant olarak bakmasınlar. Yönetmeliğe göre öğrenci velileri istedikleri servis ile anlaşabilirler” dedi.

Bostancı “Servis taşımacılığını servisçilerin yapması gerektiğini vurguluyorum. İzmir’de okul taşımacılığı, okul ve servis araçları hizmet yönetmeliği çerçevesinde yapılıyor. Farklı bir uygulama kesinlikle yok. Eğer bir şeyin fiyat tarifesi varsa bunun ihalesi olmaz” diye konuştu

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Yenigün TV’nin konuğu oldu. Yeni eğitim öğretim sezonunda öğrenci velilerine uyarılarda bulunan Bostancı, “Yeni dönemde de duyarlı bütün öğrenci velilerinin esnafımıza destek olması lazım. Özellikle taşıma işini yapan aracın kime ait olduğuna, S plaka olup olmadığına, aracın arkasında okul taşıtı yazısı ve dur lambasının olup olmadığına dikkat etsinler. Taşımacılık hizmetini kimden alıyorlarsa ücreti ona versinler. Araya aracıları sokmamalarını öneriyorum” dedi.

Yeni eğitim ve öğretim sezonu başladı. Öğrenci velilerine ne gibi uyarılarda bulunmak istersiniz?

2016- 2017 eğitim öğretim sezonunda da çocuklarımızı güvenle evden okula, okuldan eve ulaştıracağız. Çünkü biz Türkiye’nin geleceğini taşıyoruz. Her zaman kaliteyi bir tık yukarıya taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Esnafımızın ekmeğini bir dilim fazlalaştırmak hedefindeyiz.

Yeni dönemde de duyarlı bütün öğrenci velilerinin esnafımıza destek olması lazım. Özellikle taşıma işini yapan aracın kime ait olduğuna, S plaka olup olmadığına, aracın arkasında okul taşıtı yazısı ve dur lambasının olup olmadığına dikkat etsinler. Taşımacılık hizmetini kimden alıyorlarsa ücreti ona versinler. Araya aracıları sokmamalarını öneriyorum.

Maalesef bazı yerlerde ihale olmamasına rağmen kapalı kapılar ardında ihaleler yapılıyor. Bu da ister istemez kafalada soru işareti yaratıyor. Bu nedenle hizmeti kimden alıyorlarsa servis ücretini ona ödesinler. Biz öğrenci velilerinin mağdur olmasını istemiyoruz.

Veli istediği servisle anlaşabilir”

Bazı okullarda idareler bazı araçlarla anlaşıyor. Öğrenci velilerine anlaşmadıkları diğer araçların korsan olduğunu söylüyor. Bu hoş bir durum değil. Bunu esefle kınıyorum. Biz nasıl eğitim işine karışmıyorsak, eğitimciler de servis taşımacılığına bir rant olarak bakmasınlar. Yönetmeliğe göre öğrenci velileri istedikleri servis ile anlaşabilirler. Yani okula bu araç girebilir, bu araç giremez diye bir yaptırım olamaz. İzmir’de okul taşımacılığı, okul ve servis araçları hizmet yönetmeliği çerçevesinde yapılıyor. İzmir’de farklı bir uygulama kesinlikle yok. Eğer bir şeyin fiyat tarifesi varsa bunun ihalesi olmaz.

Kiralık araç kullanılamaz”

Yönergede taşımacılıkta kiralık araç kullanılamaz ibaresi var. Dolayısıyla yolcu taşımacılığında komsiyonculuk yapılamaz. Araç kiralayan birisine, güzergah izni verilemez. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade ediyoruz. Servis taşımacılığını servisçilerin yapması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Hakkımızı gasp edenlere asla fırsat vermeyeceğiz.

Kanayan yara: Korsan servisçiler

Korsan servislerle ilgili ne gibi çalışmalarınız var?

Korsan ülkemizin kanayan yarası. Biz valiliğimizle, belediyemizle ve kolluk kuvvetlerimizle birlikte korsanın önüne geçebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Konuyla ilgili sorunlar bize bir telefon kadar yakın. Velilerimiz ve arkadaşlarımız korsan ile ilgili şikayetlerini 155 Polis İmdat Hattı’na bildirsinler. Aynı şekilde odamıza da haber verebilirler. Biz de gerekli müdahaleyi yaparız. Bizler emniyet ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Yeri geliyor okul önlerinde güvenliği sağlıyoruz. Esnafımıza bu konuda çok teşekkür ediyorum. Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapıyoruz.

Servisçiler olarak ne gibi sorunlarınız var?

Mesela taşımacılıkta 12 yaş sınırı uygulanıyor. Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde yolcu ve yük taşımacılığında böyle bir yaş sınırı uygulanmıyor. Rehber personelde de 22 yaş sınırı ve lise mezunu olma zorunluluğu var. Bu da sıkıntılara yol açıyor. Bunun yanında bazı etüt ve anaokullarının kendi araçları var. Bu araçların şartları öğrenci taşımacılığına uygun değil. Üzerlerinde okul taşıtı yazısı ve dur lambası yok. S plaka değil. Bununla ilgili sıkıntılarımızı da yetkililere anlattık. Umarım önümüzdeki günlerde çözüme ulaşır.

İlkleri başardık”

Oda olarak her zaman ilkleri gerçekleştirdik. Sürekli yenilik peşindeyiz. Servis araçlarında önceden zorunlu koltuk sigortası vardı. Bu zorunlu koltuk sigortası kaldırıldı. Ayrıca şoför tanıtım kartı süresi psiko teknik belgesiyle örtüştürüldü. Daha önce şoför tanıtım kartı iki yıl süre ile verilen bir belgeydi. Eğer şoför tanıtım kartını alan şahıs psiko teknik belgesini yeni aldıysa bu süre 5 yıla çıktı. Dolayısıyla burada yaşadığımız sıkıntı bitti.

Son dönemlerde bu kart meselesi daha önemli hale geldi öyle değil mi?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Emniyet ve Milli Eğitim ile Valiliğimiz önderliğinde yapmış olduğu müşterek bir çalışma var. İzmir’de yolcu taşımacılığı yapan tüm araçlarda şoför tanıtım kartı olması gerekiyor. Şoför tanıtım kartı verilirken şoförler alkol ve uyuşturucu bağımlılık testinden geçiriliyor. İlimizde başlayan ve yaygınlaşan, ülkemizde şu anda zorunlu hale getirilen bu kart iki yıllık veriliyordu. Psiko teknik belgesi ile süresi birleştirildi. Şoför tanıtım kartını alan, psiko teknik belgesini yeni almışsa bu noktada psiko teknik belgesinin bitiş tarihi dikkate alınıyor.

Psiko teknik belgesini biraz açar mısınız?

Psiko teknik belgesi, sanal ortamda şoför esnafının reflekslerini ölçen uluslararası bir sistem. Kişinin sanal ortamda reflekslerini ölçerken beraberinde IQ’su, görme bozukluğu olup olmadığı inceleniyor.

Biz bununla da yeterli kalmadık. İlimizde yolcu taşımacılığı yapan araçların tamamında zorunlu olan bir araç takip sistemi vardı. 2012 yılında bu cihazı bizim servis araçlarına da getirdiler. 2015 yılının sonuna kadar ötelettik. Son olarak ise 2016 Haziran ayına kadar ötelettik. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu bize çok yardımcı oldu. Biz de yıllardır yaptığımız çalışmalardaki eksikleri tamamladık. Bütün arkadaşlarımıza araç takip sistemi cihazını tanıttık. Cihazla ilgili aldıkları teklifleri getirmelerini rica ettik. Esnafımıza en uygun cihazı nasıl temin ederiz diye bir arayışa girdik. Bu konuda yazılımda biraz süre kazanmamız gerekiyordu.

İzmir’de veliler çok şanslı

Şu anda Türkiye’de ve dünyada olmayan bir sistem ile anlaşma yaptık. Sistem ile birlikte öğrenci velileri çocuklarını güvenle okula yollayabilir. İzmir’deki velilerin çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sistem, belirli zaman diliminde araç bölgeye girdiği zaman sesli çağrı yapıyor. Ardından tahmini varış zamanını söylüyor. Aileyi arıyor ve SMS atıyor. Çocuk araca bindikten sonra tekrar mesaj gidiyor. Araç okula girdiği zaman tekrar uyarı gidiyor. Çocuk okuldan çıktığında da aynı şekilde veliye haber gidiyor. Araçta 24 saat navigasyon var. Bu sistemi Türkiye’de yaygınlaştırmak istiyoruz. İzmir’de başlattığımız bu rüzgarın Türkiye’yi kapsayacağını düşünüyorum. Bu sistemi araç takip cihazı ile karşılaştırırsak araç takip cihazı çağrı cihazı dersek, bu sistem akıllı telefon gibi bir şey. Bu sistemde cihaz üzerinden öğrenci velisi ile görüntülü konuşma yapılabiliyor. Fonksiyonları çok olan bir sistem. Dediğim gibi İzmir’deki velilerimiz çok şanslı.

Kaynak : Gazete Yenigün

Copy link
Powered by Social Snap