‘Serviste eskiye dönülmeli’

‘Serviste eskiye dönülmeli’

İzmir’de okul servislerinin çocuklarını çok geç saatte aldığını belirten veliler, “Servisi beklerken işimize gecikiyoruz. Çocuğumuzu servise bindireceğimiz saat ile işe gideceğimiz saat çakışıyor. Bu uygulamadan geri adım atılsın” dediler.

Türkiye’de öğrenci servisi taşımacılığının gün doğmadan önce yapılmasını engelleyen genelgenin yayımlanmasının ardından, çalışan öğrenci velileri zor durumda kaldıklarını öne sürdü. Veliler, servislerin çocuklarını çok geç saatte aldığını, servisleri beklerken işlerine geç kaldıklarını söyledi. İzmir’de yüzlerce velinin, okul saatlerinin eski sisteme alınması yönünde BİMER aracılığıyla başvuru yaptığı ortaya çıktı. Öğrenci velileri, tepkilerini şöyle dile getirdi:

Figen Sönmez (37): Özel sektörde çalışan bir anneyim. Eskiden çocuklar karanlıkta gidiyordu, ama servis saatleri uygundu. Şimdi servis saati ile benim işe gittiğim saat çakışıyor. Çocuğumu servise mi bindireyim, yoksa işe mi geç kalayım?

Özlem Karadağ (36): Benim kızım normalde 7.30’da okulda oluyordu. Şimdi daha geç oluyor. Ben de aynı zamanda servis annesiyim. İki ayrı okula servis yapıyoruz. Geçmişte çocukları rahat bir şekilde bırakabiliyorduk. Şimdi okul saatleri öne alınınca bir sonraki alınacak çocukları özel okula yetiştiremiyoruz.

‘Sabahın köründe’

Meral Şaşmaz (47): Kızım, Konak Anadolu Lisesi’nde okuyor. Geçen yıl dersin başlamasına 20 dakika kala ulaştığı okula, bu yıl bir saat önce varıyor. Böyle bir uygulama olması taraftarı değiliz. Servisler sadece öğrenci değil, şirket ya da memur taşımacılığı da yapıyor. Saatler birden 8’e alınınca olan çocuklarımıza oldu. Bu çok büyük bir sorun. Şimdi kızım servis diğer işe yetişsin diye okula 1 saat önceden varıyor. Sabahın köründe kimse yokken… Bu uygulamadan geri adım atılsın.

Sezgin Bakır (37): Ben özel sektörde çalışan bir anneyim. Bu yeni uygulama nedeniyle çok zorlanıyoruz. Kızımı servise bindireceğim saat ile işe gideceğim saat çakışıyor. İki gündür işe geç kalıyorum.

Bostancı: bir ayarlama yapılmalı

İzmir Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, trafik yoğunluğunun yaşanmaması için, memur, işçi ve öğrencilerin giriş çıkış saatlerinde ayarlamalar yapılması gerektiğini söyledi. Saatlerdeki düzenlemenin trafikte yoğunluğa neden olduğunu belirten Bostancı, okul servisleri konusundaki çalışma vei desteklerinden dolayı İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’ye teşekkür ettiklerini belirtti.

‘İzmir kantinleri Türkiye’ye örnek’

İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Habip Sak, “Üyelerimizden kantinlerde kullandıkları gıda ürünlerinin kalitesinden taviz vermemelerini istiyoruz. Üyelerimizle ve eğitim camiasıyla istişare altında fiyat listeleri, kantin sözleşmeleri gibi sorunlarımızı da çözdük” dedi. Sak, “Arkadaşlarımız, mesleklerini TSE kriterlerine uygun şekilde yapıyor” ifadesini kullandı.

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/serviste-eskiye-donulmeli–ege-2523883/

‘Çocuklar gece vakti eve dönüyor’

Gün doğmadan karanlıkta okula giden öğrencilerin sorununu çözmek için yapılan uygulamaya karşı çıkan veliler, “Çocuğumuzu servise bindirmek için beklerken biz işe geç kalıyoruz. Yavrularımız da eve saat 21.00’de geliyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul saatlerinin gün doğumuna göre başlaması yönünde aldığı karar, velilerin tepkisine neden oldu. İzmir’de bine yakın veli, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurarak okul saatlerinin eski sisteme dönmesini istedi. Veliler servislerin çocuklarını daha geç vakitte aldığını, bu nedenle kendi çalıştıkları işlere geç kaldıklarını belirtti. Bunun yanı sıra ikili eğitimin devam ettiği okullarda çocuğu öğrenim gören veliler de çocuklarının akşam 19.30’da dersten çıktığını söyleyerek, “Çocuklarımız servisle akşam saat 21.00’da eve giriş yapıyor. Saat ayarı hepimizi mağdur etti” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sabah gün doğmadan karanlıkta okula giden öğrencilerin sorununu çözmek amacıyla hayata geçirdiği “Gün doğmadan ders başlamayacak” uygulaması yeni sorunlar çıkardı. Çocukların okula daha geç gitmesi, velileri memnun etmedi.

BİMER’E BAŞVURU

Özellikle çalışan anne ve babalar, çocuklarını servise teslim etmeden evden ayrılamadıkları için bu kez işlerine geç kalmaya başladı. Bazı çocuklar da, servisçilerin başka taşımacılık anlaşmaları olduğu için okullarına ilk ders saatinden 45 dakika ile 1 saat erken bırakılmaya başlandı. İkili eğitimin olduğu birçok okulda öğrencilerin dersleri saat 13.30’da başlayıp 19.30’da sona eriyor. Bu durum sonucunda veliler servisle gönderdikleri çocuklarının evlerine en erken 20.30’da geldiğini belirterek yaşanan saat sorunun düzeltilmesini istedi. İzmir’de yaklaşık bin veli, BİMER ile Valiliğe başvururak, saatlerin geri alınmasını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, çalışma yapıldığını okul saatlerinin geri çekilebileceğini belirtti.

KAYNAK : http://www.yeniasir.com.tr/surmanset/2017/09/22/cocuklar-gece-vakti-eve-donuyor#

Copy link
Powered by Social Snap