“Suçlu KORSAN Servisler”

Afyonkarahisar’ın İşcehisar ilçesinde 5 öğrencinin yaşamını yitirdiği kaza sonrası başlatılan soruşturma kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut Karakış ile okul müdürü Gülşen Şeyma Özdemir’in görevden alındığını kaydeden İzmir Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, ‘Yıllardır feryat ediyoruz, yakınıyoruz. Korsan servislere geçit verilmesin. Önerilerimizi herkesle paylaştık, çalmadığımız kapı kalmadı. Afyon’da Servisçiler Odası Başkanı defalarca uyardığı halde bu kaza oldu. Öncelikle bu bir taşımalı eğitim. Taşımalı eğitim olsa da bu araç Okul Servis Araçları Yönetmeliğine uygun olması gerekiyor ve bu araç bu yönetmelikte zorunlu olan hiçbir niteliğe sahip değil. Kısaca bu araç korsan. Bu canlara yazık’ dedi.

Afyon’daki elim kazadan önce İzmir’de de 3 yaşındaki Alperen Sakin’in anaokulu korsan araçta hayatını kaybettiğini hatırlatan Bostancı, ‘Evlatlarımızın üzüntüleri tüm ülkede yürekleri dağlıyor. Korsan araçların karıştığı tüm kazaları hakkıyla çalışan servisçi esnafımıza mal etmeye çalışıyorlar. Yıllardır korsan taşımacılığın önlenmesi adına yetkilileri uyarıyoruz, vatandaşları ‘S’ plakalı araçlardan hizmet almaya çağırıyoruz. Bu acılar hepimize ders olmalı’ şeklinde konuştu.

ARTIK DUR DENMELİ

Afyon’da kaza yapan araç hakkında İlgili oda başkanının da uyarılarda bulunduğunu ama dinletemediğini belirten Başkan Bostancı, ‘Korsan taşımacılığa dur demenin zamanı geldi de geçti. Artık sabırlar taştı. Bu araç korsandır. Bu araç taşımalı eğitimde kullanılan korsan araçtır. Maalesef servis taşımacılığının en büyük sorunu olan servis aracı olmayan korsan araç. Araçların yapmış olduğu, sebebiyet verdiği bu tür üzücü olaylar servisçi esnafına mal edilmek isteniyor. Yine maalesef durumdan vazife çıkartmaya çalışan ve türbine oynayan, masa başında kararlar alan bazı gruplar her nedense servisçi esnafını kullanmak istiyor.

Geleceğin teminatı olan minik evlatlarımızın ulaşımlarının ‘S’ plakası taşımayan, gayrı resmi çalışan korsan araçlarla yapılmaması gerekir. Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi korsan taşımacılıktır. Bu alandaki sıkıntıyı daha önceden her platformda dile getirdik, ilgili Bakanlıklara çözüm önerilerimizle birlikte sunduk. Konuyu Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile aynı zamanda kentimizin vekili olan dönemin Başbakanı Sn. Binali Yıldırım’a taşıdık. Bundan sonra korsan servisçiler yüzünden vicdanlar yaralanmasın, ana babalar ağlamasın istiyoruz’ dedi.

MOBİL DENETİM EKİPLERİ

Mobil denetim ekiplerinin gerekliliğine de dikkat çeken Bostancı şunları söyledi: ‘Gayrı resmi çalışan araçlar emek hırsızlığı yapıyor. Vergi başta olmak üzere yasal vecibelerini yerine getirmemekte, buradan doğan avantajı ile üyelerimizle haksız rekabete girmektedirler. Ayrıca taşıdıkları yolcuların can ve mal güvenliğini de sağlayamamaktadırlar. Sorunun kesin çözümü için mobil denetim ekiplerinin kurulması son derece yerinde olacaktır.’

Haber Eskpres 21.10.2021
Haber Ekspres 21.10.2021
İz Gazete 21.10.2020
Milliyet 21.10.2021
Posta 21.10.2021
Haber Ekspres 22.10.2021
İlkses 21.10.2021
Yeni Asır 22.10.2021
Ege Telgraf 21.10.2021

Konu ile ilgili basında çıkan haberlere aşağıdaki linkler aracılığı ile ulaşabilirsiniz :

SABAH

MİLLİYET

HABERİNİ OKU

EGE HABER AJANSI

MANŞET TÜRKİYE

TİCARET GAZETESİ

RADYO İZMİR

Copy link
Powered by Social Snap