Ulaştırma Sektörü Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Untitled-1

“Esnaf ve Sanatkâr Özelinde Sektör Analizleri Projesi” kapsamında Sektörel Bilgilendirme Toplantılarının ilki 5 Temmuz 2017 tarihinde Afyon’da Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci tarafından açılışı yapılan “Ulaştırma Sektörü Bilgilendirme Toplantısı” ile gerçekleştirildi.

Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Bülent Tüfenkci, TŞOF Başkanı Sn. Fevzi APAYDIN, oda başkanımız Sn. Hasan Basri BOSTANCI ve Türkiye genelinde 750 ’den fazla üyesi bulunan Ulaştırma İhtisas Odalarının başkanları katıldılar.

tarama0003

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Çiftci, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında Ülke ekonomisinin en önemli yapı taşlarından biri olan esnaf ve sanatkârların karşılaştığı sıkıntıları çözmek için hükümet olarak var güçleriyle çalışmakta olduklarını belirterek “Esnaf ve sanatkârlarımızın değişen ekonomik koşullara ayak uydurabilmeleri için günlük politikalarla değil, uzun vadeli, gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalarla desteklenmesi gerektiğinden hareketle 2015 yılı itibariyle Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Sektör Analizleri projesini faaliyete geçirdik. Bu proje kapsamında esnaf ve sanatkârların faaliyet gösterdiği alanlarda geniş kapsamlı, detaylı, inceleme ve analizler yapılarak gelecek vizyonunun ve yol haritasının belirlenmesi için meslek kuruluşlarımızın da destekleriyle çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. İlk etapta bitirdiğimiz dört projeden birisi olan “Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Ulaştırma Sektörü Analizi Projesi” ile 400 binin üzerinde esnafımızın faaliyet gösterdiği ulaştırma sektörünün detaylı analizini gerçekleştirdik” dedi.

Bu konuşmanın ardından söz alan oda başkanımız Sn. Hasan Basri BOSTANCI ‘nın yaptığı konuşma aşağıdadır :

 

06.07.2017 Perşembe günü ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Bülent Tüfenkci yakından takip ettiği bu çalışmalarda oldukça güzel sonuçlara ulaşıldığını belirtirken, şunları ifade etti:

“Araç yenilemede ÖTV muafiyeti düzenlemesini hayata geçirdik. Karayolu taşıma yönetmeliğinde yapılan değişiklikle SRC Belgesi olan esnafın 66 yaşına kadar çalışabilmesini sağladık. Bu çalışmanın sonuçlarında dikkatimi çeken bir husus; ulaştırma sektöründeki esnaf kardeşlerimizin genel olarak memnuniyet seviyelerinin düşük olması. Kendi mesleklerini gençlere tavsiye etmemeleri. Bu sorunu da birlikte çözmeliyiz.

Ulaştırma sektörü, esnafımız içindeki en büyük kesimi oluşturuyor. İnşallah istişareyle esnafın sorunlarına kalıcı çözümler üreteceğiz. Böylece sektörde çalışanların memnuniyetinin artması, sizlerin kendi içinizde yapacağınız otokontrol ve düzenlemelerle hem işinizi memnuniyetle yapmanız hem de sunduğunuz hizmetin kalitesini ve sektöre duyulan güveni artırmak temel hedefimiz olmalı. Zaman içinde inanıyorum ki tüm kurum ve kuruluşlarla beraber proje sonuçlarını tek tek hayata geçireceğiz.”

Sn. Bülent Tüfenkci yaptığı konuşmanın ardından 5 kişiden soru almış ve söz alan Oda Başkanımız Hasan Basri BOSTANCI aşağıdaki konuşmayı yapmıştır.

Videolarda da görüldüğü gibi Oda Başkanımız Sn. Hasan Basri BOSTANCI ‘nın konuşması esnasında ve toplantı bitiminde, Başkanımızın dikkat çeken talepleri yalnız ilimizin değil, Türkiye genelindeki tüm servisçi ve şoför esnafının sorunlarını içerdiğinden dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Bülent TÜFENKCİ taleplerin dosya haline getirilip en kısa zamanda Bakanlığa ulaştırılmasını istemiştir. Bu gelişmelerin ardından toplantıda dile getirilen ve getirilemeyen esnafımızın talep ve şikayetleri detaylı bir dosya olarak düzenlenmiş ve TŞOF Başkanı Sn. Fevzi APAYDIN ‘ın da yardımlarıyla Sn. Bakanımıza sunulmak üzere hazırlanmıştır.

Toplantı sonunda TŞOF Başkanı Sn. Fevzi APAYDIN ‘da bir konuşma yaparak katılımcı, konuşmacı ve Oda Başkanımız Hasan Basri BOSTANCI’ya  teşekkürlerini iletti.

 

 

Toplantının ve çalışmaların başta Servisçi Esnafına ve tüm Şoför Esnafına hayırlı olmasını temenni ederiz.

 

 

 

 

Copy link
Powered by Social Snap