KANALBEN Haber

İzmir’de okul servis ücretleri zamlanacak mı?

İstanbul’da servis ücretlerine yapılan fiyat ayarlamasının ardından gözler İzmir’e çevrildi. Velilerin merakla beklediği konuların başında ise ‘servis ücretlerinin oranları ne kadar olacak?’ sorusu yer alıyor.

BEN HABER / ÇİĞDEM ÖZEN

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Ben Haber’e özel servis ücretleri, pandemide öğrenci kapasitesi nasıl olacağına ve trafik yoğunluğuna dair değerlendirmelerde bulundu.

İzmir’de servis ücretlerine zam gelecek mi?
İstanbul’da servis ücretlerine gelen zam oranın ardından gözler İzmir’e çevrilmişken; Başkan Bostancı, İzmir’de de bir fiyat ayarlamasının olabileceğine vurgu yaptı. 
Bostancı; “Rakamlar Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nden çıkıyor, daha elimize ulaşmadı. Fiyat ayarlaması diyorum. Çünkü zam dediğin zaman şu andaki endekslere göre yüzde 40 zam yapmak gerekir. Çünkü burada biz hizmeti hem alan hem veren kişileriz, halkın bir parçasıyız. Ancak şunu söyleyebilirim rakamlar İstanbul’da yapılan servis oranlarıyla aynı olacak gibi görünüyor” dedi. 

Servislerde öğrenci sayısında azalma olacak mı?
Pandemi döneminde, en çok merak edilen konuların başında ise, öğrencilerin serviste belli kurallara tabii olup olmayacağı oldu. Bu kapsamda Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı’ndan gelecek olan adımı beklediklerini ifade eden Bostancı; “İçişleri Bakanlığı’nın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın göndermiş olduğu genelge doğrultusunda kapasite olarak ne kullanmamız gerekiyorsa onu kullanacağız” şeklinde konuştu. 

“15 yıldan beri anlatamıyorum”
Öte yandan; İzmir’de sıklıkla tartışılan trafik konusuna ilişkin bir saat düzenlemesi yapılması gerektiğine dikkat çeken ve bu konuda tepkisini de dile getiren Bostancı; “15 yıldan beri anlatmaya çalışıp da anlatamadığım, özellikle büyükşehirlerde pandemiyi fırsata çevirip kademeli geçiş saatine uyulması gerekiyor. Yani bu şu demek oluyor, saat 7-15-23 olan fabrika servisleri 6-14-22 olsun, memur ve öğrenci girişleri de saat 07.00 ile 9.30 arasına yarım veya bir saat aralıklarla serpiştirilirse hem trafikte yoğunluk olmaz hem servisteki seyahat süresi kısa sürer. 1,5 saat bekleyeceğine yolcu arabada 45 dakikada biter. Devletin her türlü makamına bu düşüncemi anlatmakta zorluk çekiyorum ve anlaşılamıyorum” dedi. 

Komisyon uyarısı
Son olarak bir de velilere uyarıda bulunan Bostancı; “Velileri özellikle uyarıyorum, taşıma ücretlerini hizmeti kimden alıyorsa mutlaka o kişiye ödeme yapsınlar. Bazı birimlerin bu konuda kalkıp da öğrenci taşıma ücretinden kazasıyla, belasıyla bu hizmeti veren üstünden komisyon almamaları gerek, olaya bir rant olarak bakmamalılar” ifadelerini kullandı.

https://www.kanalben.com/izmir-haberleri/izmir-de-okul-servis-ucretleri-zamlanacak-mi-h582631.html

Copy link
Powered by Social Snap