“OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİ”

Daha önce müjdesini verdiğimiz gibi;

12 olan araç yaşı alt sınırının 15 yıla çıkarılması ve 2018 yılından önce trafiğe tescil edilen Okul Servis Araçlarında anılan Yönetmeliğin 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (i) (l) (m) ve (o) bentleri kapsamında aranan şartların aranmayacağına ilişkin düzenlemeler yapılmış ve Bakanlıkların imzalarının tamamlanması beklenmekteydi.

Belirtilen düzenlemeler ve imzalar tamamlanarak RESMİ GAZETE’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

Esnafımıza hayırlı olmasını temenni eder, kazasız belasız, sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı sezonlar dileriz.

Bu değişikliğe göre :

Okul Servis Araçları Yönetmeliği

4. Madde

1. Fıkra

i)             Okul servis araçlarında her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacaktır.

l)             Okul servis araçlarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacaktır.

m)          Okul servis araçlarında tüm koltukları görecek şekilde Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ekinde belirtilen standartlara uygun, iç ve dış kamera ile en az otuz gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulacaktır.

o)           Okul servis araçlarında iç mekânı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamaz.

Yukarıda belirtilen şartlar 01.01.2018 tarihinden önce “OKUL TAŞITI” tescil belgesi alan araçlarda aranmayacaktır.

01.07.2023 tarihine kadar 15 yaşından küçük olan araçlar “OKUL TAŞITI” olarak kullanılabilecektir.

Rehber personel şartı : “22 yaşını doldurmuş ve 61 yaşından gün almamış olması kaydıyla; en az lise mezunu olmak veya Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kursu başarıyla tamamlamak şartıyla en az İkokul mezunu olmak” şeklinde değiştirilmiştir.

Copy link
Powered by Social Snap